28. 04. 2020 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Láska má niekoľko fáz. Dajú sa spočítať na prstoch jednej ruky

Keď prejdete všetkými, vo vzťahu je priestor na voľnosť.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: miami beach forever/shutterstock.com

Vedeli ste, že existuje päť klasických fáz, ktorými každý dlhodobý vzťah prechádza? Od počiatočných motýľov v bruchu alebo husej kože či dní ako na ružovom obláčiku. A potom? Prídu ďalšie fázy. Ak chcete dať vzťahu šancu, musíte si prejsť všetkými. Stojí to za to.

Veľká láska

Na začiatku vzťahu ste vždy plné eufórie. Vďaka ružovým okuliarom vidíte partnera v ideálnych farbách. Chyby, zlé vlastnosti? Veď predsa on žiadne nemá. Fáza prvotnej zamilovanosti vydrží zhruba tri až 18 mesiacov.

Čo sa stane potom? Zmizne, ale je to podľa odborníkov úplne normálne. Rovnako aj to, čo príde po nej. Zamilovanosť totiž ustupuje hlbšiemu citu.

Žiaľ, veľa ľudí je závislých od motýľov v bruchu bez toho, aby dali druhej fáze šancu. Hneď ako zmiznú motýle, zmiznú zo vzťahu aj oni.

Veľa vzťahov sa končí s ružovými okuliarmi

V druhej fáze prídu chvíle, kedy sa zamilovanosť vytráca a vy vidíte partnera oveľa jasnejšie. So všetkými slabosťami a strachmi. Poznáte sa trochu lepšie a začnete sa pýtať, ako je možné, že ste si to alebo ono nevšimli skôr.

TIP: Osem príznakov toho, že vás už nemiluje

Ak to ustojí partner a splní vaše očakávania, uvidíte, či sa uberáte k rovnakým cieľom. Odborníci tvrdia, že veľa vzťahov sa v tomto bode končí. Dôvodom je, že sa začínajú objavovať malé konflikty a výmeny názorov.

Partnera nezmeníte

Pre tretiu fázu je typické preťahovanie moci. Partner má vlastnú hlavu, zvláštnosti, ktoré vám dokážu poriadne liezť na nervy. Niekedy je to len otvorená zubná pasta alebo ponožky uprostred izby, čo vás vie poriadne rozčúliť. Niekedy niečo viac. Ak si myslíte, že môžete partnera zmeniť alebo vychovať, tak sa mýlite.

Pozitívne na tejto fáze je to, že ak dokážete ustáť všetky ťažkosti, môžete spolu vplávať do pokojných vôd pevného vzťahu. Stačí vám iba naučiť sa kompromisom a akceptovať sa navzájom takých, akí ste.

Bilancujeme

Skutočne existuje prekliaty siedmy rok. Niekedy prichádza skôr, niekedy o trochu neskôr. Vtedy sa však rozhodne, či pár zostane párom na dlhú dobu. Malé potýčky a boje sú preč, a tak začínate bilancovať.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: oneinchpunch/shutterstock.com
 

Určite si kladiete otázky, či máte pre seba dosť priestoru, či existuje ešte okrem spoločného my aj vaše ja, resp. či je vaša spoločná cesta s partnerom dobrá aj pre vás. Ak si na ne odpoviete kladne, zistíte, že partnerstvo vám dáva istotu a má dobrý základ. Naďalej sa môžete venovať sebe, rovnako sebe navzájom.

Dôvera a istota

Posledná, piata fáza je zo všetkých vo vzťahu tou najlepšou. Spoznali ste, že ten druhý je pre vás dôležitý, obohacuje vás a vy jeho. Prežili ste spolu niečo, prešli si malými i väčšími krízami a spojilo vás to napevno. Teraz si už môžete dopriať voľnosť a dôveru.

Dopracovali ste sa k nim spoločnými rozhovormi, ale aj hádkami. Už nemáte žiadne nerealistické očakávania, ste bez pretvárok a sami sebou. Máte sa radi takí, akí ste a spoločný život v harmónii sa môže začať, píše bety.cz.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?