22. 08. 2020 07:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Etiketa chovania na sociálnych sieťach. Ktoré pravidlo porušujete vy?

Ľahko sa z vášho útočiska stane vaša nočná mora.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/everything possible

Sociálne siete sú nástrojom, ktorý umožňuje byť v kontakte s blízkymi. Podľa rôznych štatistík sa ľudia venujú sociálnym sieťam minimálne 40 minút denne, pričom existujú niektoré pravidlá etikety, o ktorých mnohí nemajú ani tušenie.

Komunikácia, socializácia, závislosť, problém. Nech už máte na Facebook akýkoľvek názor, nie je iba obyčajným spojením s okolitým svetom. A preto by vaše príspevky mali podliehať určitým pravidlám. Akým?

Nepíšte na profily vašich detí

„Ahoj, miláčik môj, len sa uisťujem, že dorazíš večer na čas. Presne o šiestej budem na teba čakať! Tvoja milujúca maminka." Pre niekoho sladká správa dokazujúca starostlivosť matky, pre druhého trápnosť, ktorá povedie k vysmievaniu.

Prečítajte si aj: Máte problémy so zaspávaním? Toto sú najčastejšie dôvody

Presne tak to vidí sedemnásťročný tínedžer, ktorému to budú pripomínať spolužiaci a kamaráti. Radšej mu na budúce pošlite súkromnú správu.

Neukazujte stále vaše domáce zviera

Áno, váš pes je roztomilý. A video, ako skáče do vody, je zábavné. Ale väčšinu ľudí bude nudiť pohľad na to isté zviera a tie isté jeho triky.

Fotky s vašim psíkom zdielajte maximálne jedenkrát za týždeň a všetky jeho triky a kúsky si potom vaši priatelia radi pozrú a aj okomentujú. V opačnom prípade je možné, že si vaše príspevky dá okolie skryť.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Nok Lek
 

Nezdieľajte všetko

„Vstávam. Idem do práce. Pracujem. Idem z práce. Bežím do obchodu. Nakupujem. Varím. Na tanieri mám..." Nie, Facebook nie je váš denník. Takto môžete dokumentovať svoj život najlepšej kamarátke, vášmu partnerovi a pod.

V prípade, že je pre vás tento druh sebarealizácie potrebný, skúste si vytvoriť účet na Twitter, tam je forma nadmerného zdieľania bežná.

Nechváľte sa

Odbehli ste desať kilometrov, prekonali ste vlastnú hranicu, určili ste si limity... Áno, je normálne, že sa chcete zo svojich úspechov tešiť a zdieľať ich s okolím, ale nie je potrebné nič preháňať. Je to určitá forma povyšovania sa nad ostatnými a to nemá každý rád. Hlavne v prehnanej forme.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Vasin Lee
 

V tomto je ešte horšia závisť. „Práve som dostala nové auto a na budúci týždeň letíme na dovolenku. Som najšťastnejšia na svete. Majte sa tu a napíšte mi." Musíte mať sebareflexiu, nie každý je taký šťastný ako vy.

Nepíšte nič, čo nemyslíte vážne

Vaše názory a postoje vidia všetci, a preto je veľmi jednoduché urobiť si názor o vašich preferenciách a inteligencii. Nie nadarmo si už aj zamestnávatelia preverujú sociálne účty svojich uchádzačov o prácu.

Prečítajte si aj: V skupinách na sociálnej sieti sa šírila detská pornografia

Pokiaľ si hľadáte prácu, alebo sa nechcete dať rovno zaškatuľkovať, skúste vaše názory prezentovať iba v rozhovoroch s blízkymi. Tam si vypočujete kladné aj negatívne reakcie na ne a môže vás to iba posunúť a zväčšiť váš obzor. Nedajte sociálnym sieťam moc ovplyvniť vašich priateľov alebo budúce zamestnanie, píše prostreno.cz.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?