10. 09. 2020 18:29 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Prečo deti klamú? Toto sú skutočné dôvody a rady ako sa máte zachovať

Mnohým rodičom prekáža detské klamstvo viac, ako iné jeho zlé správanie.

Ilustračná snímka.BlurryMe.jpg
Ilustračná snímka.BlurryMe.jpg

Moje dieťa klame. Niečo také môže povedať skoro každý rodič na svete, pretože klamstvo patrí k veciam, ktoré deti musia vyskúšať, aby zistili, čo sa stane, ako okolie zareaguje, čo mu prejde a čo nie. Lenže ako na takú vec reagovať, a čo keď detské klamstvo presiahne únosnú mieru?

Mnohým rodičom prekáža detské klamstvo viac, ako iné jeho zlé správanie. Je to vlastne pochopiteľné, ale je dobré vedieť, prečo deti klamú a v akom veku sa to deje. Do istej miery je totiž klamstvo neoddeliteľnou súčasťou detského vývoja. Dieťa si potrebuje vyskúšať aj takéto správanie. Nie je preto hneď potrebné rozdávať tresty a vytvárať dramatické scenáre, píše maminka.cz.

Len tak

Juliette Guilbert, autorka kníh o výchove, nedávno pre portál Parenting.com opísala vlastný zážitok. Písala v ňom o tom, že jej štvorročná dcéra úplne presvedčivo tvrdila, že si jej otecko požičiava mamičkine podprsenky a nosí ich tak, aby o tom jeho žena nevedela. Bol to úplný nezmysel, ale Juliette nechápala, prečo si to dievčatko vymyslelo.

Prečítajte si aj: Dojčí adoptované deti: Cítim sa, ako by som ich porodila

Deti predsa klamú, keď sa chcú vyhnúť trestu alebo keď chcú ďalšie sladkosti. Tentokrát to však vyzeralo tak, že malá Lillian klamala len tak, pre zábavu a je pre ňu ťažké pripustiť si, že sa niečo nestalo aj v skutočnosti.

"Mám trvať na tom, že to jednoducho robiť nesmie? Nehrozí, že z nej bude patologický klamár? Alebo by som tým naopak zničila jej kreativitu?" uvažovala matka dievčaťa a obrátila sa na odborníkov.

Dozvedela sa, že dievčatkino správanie je normálne. "Malé deti skutočne často nedokážu spoznať rozdiel medzi pravdou a fikciou," povedal detský psychiater Michael Brody z Potomac.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/Maria Uspenskaya
 

Detské klamstvá dokonca môžu byť aj ich prednosťou. "Predškoláci s vyšším IQ klamú častejšie," vysvetľuje Angela Crossman, profesorka psychológie na John Jay College v New Yorku. Podľa nej môže viesť takýto sociálny tréning k dobrému začleneniu sa medzi iných ľudí v neskoršom veku.

Samozrejme, nie všetky detské klamstvá možno odbiť mávnutím ruky, najmä ak vám záleží na tom, aby z vášho dieťaťa vyrástol poctivý človek. Preto je dobré vedieť, čo je v akom veku normálne a ako na to reagovať.

Správne obdobie

Typická batoliaca lož? Spýtate sa, či má plnú plienku a ono to poprie. A vy ste si pritom istý, že vám dieťa rozumie a dobre vie, ako na tom s plienkou je. Veľa detí však nemá rado prebaľovanie, a preto sa uchyľujú ku klamstvu.

Taktiež sú batoľatá schopné poprieť, že niečo rozbili, hoci je nad slnko jasnejšie, kto to urobil, ale to ešte nedokážu posúdiť. Nemá však zmysel trestať ich za to, pretože netušia, čo robia zle, klamú bezstarostne, aby získali nejakú výhodu, prípadne sa vyhli hnevu rodičov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: UvGroup shuterstock.com
 

Podľa psychiatričky Elizabeth Berger to platí aj pre prípad, kedy by batoľa ťahalo mačku za chvost a tvrdilo, že to urobil jeho imaginárny kamarát. Nemá zmysel argumentovať s dieťaťom a tvrdiť, že to bolo ono, lepšie mu vysvetlíte, že to mačku bolí.

Vek

Medzi tromi a piatimi rokmi patria klamstvá neviditeľným imaginárnym priateľom, strašidlám pod posteľou a hovoriacim veciam. Podľa psychológov to vlastne ani nie sú klasické klamstvá. Niektoré deti podobné fantazijné priateľstvá vyložene potrebujú na to, aby sa dobre vyvíjali, tieto postavy väčšinou zmiznú tak rýchlo, ako sa aj objavili.

Rozhodujúce je, či je okrem toho dieťa vyrovnané a či má normálne vzťahy v reálnom svete. Ak áno, nie je potrebné mať obavy kvôli jeho fantazírovaniu. Vďaka tomu ma dobrý spôsob na spracovanie nových podnetov a zážitkov.

Jedna matka na internete popisovala, ako ju nahnevali jej dvaja synovia, šesťročný a osemročný. Doma im zmizol z jednej zásuvky nemocničný náramok, ktorý mala ich mladšia sestra na ruke po tom, čo sa narodila. Matka si schovávala tieto náramky od všetkých troch detí, teraz jeden zmizol a dievčatko to urobiť nemohlo, pretože bolo príliš malé.

Prečítajte si aj: Pár si adoptoval štyri deti. O pár týždňov zistili, že čakajú štvorčatá

Po matkinom kriku sa mladší z chlapcov priznal, ale nedokázal vysvetliť, prečo a ako to urobil. Nakoniec sa ukázalo, že páchateľom bol starší z dvojice bratov, ktorý sa rozplakal a priznal. To, že sa brat pokúsil vziať vinu na seba, je veľkým vývojovým krokom dokazujúcim, že dieťa je citlivé.

V tomto veku deti tiež klamú, pretože nechcú sklamať rodičov, boja sa trestu, chcú získať nejakú výhodu. Skôr ako deťom dáte domáce väzenie za to, že vám klamali, skúste zistiť, prečo to vôbec urobili.

Nebýva vaša reakcia na oznámenie, ktoré sa snažili zakryť klamstvom, zbytočne tvrdá?

Skúste rešpektovať, že sa dieťa stáva tajnostkárke. Podľa psychológov by dokonca nebolo normálne, aby vám trinásť a viacročné dieťa hovorilo úplne všetko.

Deti od desiatich rokov často klamú napríklad o tom, či si čistili zuby, urobili nejaké domáce práce alebo o tom, či sa majú niečo učiť do školy.

Ak to presahuje určitú mieru a dieťa to robí aj napriek vášmu predošlému rozhovoru, nastal čas obrátiť sa na odborníka. Nie preto, aby vo vašom dieťati objavil patologického klamára, ale preto, aby vám pomohol zistiť, čo vedie vaše dieťa k takému správaniu. Môže za tým pokojne byť aj nejaké napätie alebo pretrvávajúca úzkosť.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?