15. 09. 2020 07:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP 10 rád, ako sa starať o rúška. Iba žehlenie nestačí

A nemali by sme zabúdať na symbol troch písmen R-O-R.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Logra/shutterstock.com

Rúška sa stali už neodmysliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Pri cestovaní verejnou dopravu, nákupe v obchodoch či reštauráciách. V súvislosti s koronavírusom je dôležitá prevencia.

Symbol troch písmen R-O-R určuje jasné pravidlá a chráni nás pred rizikom nákazy. "Nosenie rúška, dostatočný odstup od ostatných a hygiena rúk sú tri základné oblasti, ktoré nás preventívne chránia pred novým koronavírusom,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Praktické rady

- noste rúško
- umývajte si ruky vodou aj mydlom, interval by mal trvať dlhšie ako 30 sekúnd
- vyhýbajte sa davom ľudí a dodržujte odstupy (najmenej 2 m od inej osoby)
- vyhnite sa výťahu (uzavretý priestor), použite schody
- nedotýkajte sa rukami zbytočne tváre
- fajčiari, obmedzte zlozvyk na minimum (fajčenie oslabuje pľúca).

Azda najťažšie zo všetkých rád je starostlivosť o rúška. Niektorí používajú od začiatku pandémie iba jednorazové, iní zase uprednostňujú látkové. A práve pri nich by ste mali vedieť, že iba ich vyžehlenie nestačí. Mali by ste ich dokonca vyvárať.

Starostlivosť o rúško.
Starostlivosť o rúško.
 

Ako píše portál tn.cz, ako neúčinné sa ukázali tiež snahy o ich dezinfikovanie v mikrovlnnej či teplovzdušnej rúre. „Pre tieto postupy nie sú známe žiadne experimenty, ktoré by preukázali rúška dezinfikovať aj týmto spôsobom. Takýmto počínaním môže navyše dôjsť k vznieteniu rúška, preto to nerobte,“ konštatuje české ministerstvo zdravotníctva.

Rovnako by ste ich nemali dávať do mrazničky. Dôvodom je, že dezinfekcia mrazom je úplne neúčinná. „A navyše týmto počínaním môže dôjsť ku kontaminácii potravín, ktoré máte v mrazničke uskladnené," vysvetlilo ministerstvo.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?