Live
Sledujte NAŽIVO: Premiér Matovič informuje o priebežných výsledkoch celoplošného skríningu
Sledujte tu
05. 11. 2020 10:40 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Nečítate deťom rozprávky pred spaním? Pre toto s tým začnete

Čítanie rozprávok je veľmi dôležitý rituál, ktorý potrebujú nielen vaše deti, ale aj vy.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Tatiana Bobkova

Zvyknete večer pred spaním čítať deťom rozprávky, alebo na to nemáte čas a iba ich rýchlo uložíte do postele? Čítanie rozprávok je pritom veľmi dôležitý rituál, ktorý potrebujú nielen vaše deti, ale aj vy. Deťom pomáhajú rozprávky rozvíjať fantáziu, reč aj slovnú zásobu. Podporuje to ich predstavivosť a emočnú inteligenciu.

Skúste si spomenúť na obdobie, keď ste vy boli malé deti a vaši rodičia čítali rozprávky vám. Tie tajomné príbehy plné zaujímavých postavičiek vás určite nesmierne zaujímali a tešili ste sa na ne. Prežite opäť všetky tie dobrodružstvá spolu s vašimi deťmi. Podľa odborníkov si dokonca posilníte vzájomné citové puto, pomôžete im s rozvojom slovnej zásoby, predstavivosti a uľahčíte nástup do prvej triedy.

Čo sú rozprávky a prečo ich deti potrebujú?

Rozprávky sú zväčša vymyslené príbehy určené pre deti. Majú rôzny obsah v závislosti na dobe a spôsobe života. Zväčša sú nadčasové, a tak aj rozprávky z vášho detstva môžu chytiť za srdce aj vaše deti. Ich jazyk je jednoduchý, prispôsobený detskému čitateľovi.

Prečítajte si aj: Máte neustály strach o deti? Poradíme vám, ako sa tohto pocitu môžete zbaviť

V súčasnej dobe sú už aj rozprávky určené iba pre dospelých. Kedysi prišli s touto myšlienkou bratia Grimmovci alebo autori rozprávky Tisíc a jedna noc. Všeobecne sa rozlišujú na klasické a moderné, ľudové či autorské. Sú založené na kontrastoch: dobro a zlo, pýcha a skromnosť, odvaha a zbabelosť, bohatstvo a bieda, dobrosrdečnosť a nenávisť. V slovenských rozprávkach je väčšinou zlo potrestané či napravené a dobro víťazí.

A práve tieto všeobecne známe definície vám poskytli aj odpoveď na to, prečo ich deti potrebujú. Rozprávky im okrem fantázie pomáhajú rozpoznať správne ľudské hodnoty, čo je dobré a zlé a ako by sa približne mali ľudia správať. Taktiež čítanie prirodzene rozvíja a rozširuje slovnú zásobu a umožňuje deťom vyjadrovať zložité myšlienky a vlastné pocity presne tak, ako potrebujú.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Rawpixel.com
 

Emočná inteligencia

"Vo svojej poradenskej praxi považujem prácu s príbehmi za všeobecne neoceniteľnú pomôcku k rozvíjaniu emočnej inteligencie u detí. Zatiaľ čo u tých menších siaham po rozprávkových príbehoch, u dospievajúcich čítame poviedky, rozoberáme príbehy komiksových či románových postáv, spoločne premýšľame, prečo sa ktorá postava zachovala práve takým a nie iným spôsobom, aké by to bolo, keby sa zachovala inak. Rozprávky umožňujú deťom nahliadnuť do sveta zodpovednosti, príčin a následkov, dobra a zla, zoznamujú ich s konceptami, ako sú životné hodnoty, význam pomáhanie druhým, odvaha, statočnosť, nádej v dobrý koniec. Vďaka dobrým koncom navyše vysielajú správu, že aj napriek ťažkých chvíľam je svet bezpečným miestom, v ktorom stojí za to žiť," opisuje význam rozprávok psychologička a terapeutka Barbora Blažková pre maminka.cz.

Prečítajte si aj: Konzumujú vaše deti cukor? Takto ich to ohrozuje

Ako vybrať tú správnu rozprávku pre deti?

Rodičia často nevedia usúdiť, kedy je vhodná tá a tá kniha. Postupovať by mali hlavne podľa veku, potom záujmov dieťaťa (autá, princezné, vesmír a pod.), bohatých ilustrácií a príbehu. Dobré sú hlavne príbehy, z ktorých sa deti môžu naučiť nejaké užitočné princípy či zručnosti pre život. Ak si nebudete istá, zvoľte rozprávky z vášho detstva, na ktoré rada spomínate a sama ste si ich obľúbili.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?