04. 12. 2020 06:00 | PENSYLVÁNIA/rd

Ženy, ktoré viackrát rodili, starnú rýchlejšie. Najlepšie sú na tom matky s týmto počtom detí

Hovorí o tom nová štúdia.

Ilustračná snímka - bábätko
Ilustračná snímka - bábätko Foto: Shutterstock.com

Vysoký alebo nulový počet pôrodov môže u žien v nasledujúcich rokoch urýchľovať proces starnutia. Poukázala na to nová štúdia publikovaná na stránke Scientific Reports.

Tehotenstvo samo osebe predstavuje pre ženský organizmus záťaž. Stojí ho mnoho energie a má dopady na fungovanie celého množstva orgánov.

V novej štúdii sa vedci zamerali na to, ako sa telo s touto skúsenosťou vyrovnáva počas rokov a či môže mať počet pôrodov vplyv na starnutie.

Celkovo mal výskumný tím k dispozícii údaje od 4418 žien. Tie obsahovali informácie o tom, koľko živých detí respondentky porodili a či už majú za sebou menopauzu.

Biologické starnutie následne hodnotili podľa deviatich atribútov, medzi ktoré napríklad patril stav obličiek a pečene, fungovanie metabolizmu, anémia či poruchy imunity.

„Namiesto hodnotenia starnutia na bunkovej úrovni sme sa chceli zamerať na ukazovatele, ktoré vypovedajú o veku a fungovaní hlavných orgánových sústav," poznamenal spoluautor štúdie Waylon Hastings z Pensylvánskej štátnej univerzity.

Vedci zistili, že ženy, ktoré nemali žiadne alebo málo detí či porodili mnoho potomkov, starli rýchlejšie ako matky troch až štyroch detí. Tieto výsledky platili aj po tom, čo vedci vzali do úvahy aj ostatné faktory, ako je napríklad životný štýl.

Rýchlejšie starnutie však vedci zaznamenali iba u žien, ktoré už prešli menopauzou. Pretože si dáta zaobstarali v istom momente, podľa vedcov nie he v súčasnej dobe možné s istotou určiť konkrétnu príčinu.

Jedným z možných vysvetlení by však mohol byť úbytok ovariálnych hormónov u žien po prechode. Predošlý výskum zistil, že tieto látky obecne chránia pred niektorými procesmi, ktoré by mohli urýchľovať starnutie.

Je tak možné, že u žien pred menopauzou hormóny potlačujú možné negatívne dôsledky súvisiace s reprodukciou.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?