02. 06. 2019 12:45 , článok bol aktualizovaný 02. 06. 2019 17:39 | BRATISLAVA/TVNOVINY

Pellegrini by mal do septembra oznámiť, či bude kandidovať za predsedu Smeru

Podľa neho by jeho strana mala prejsť diskusiou o tom, ako ďalej. Nemala by však čakať do riadneho decembrového snemu.

Na telo s premiérom Petrom Pellegrinim a budúcou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.
Na telo s premiérom Petrom Pellegrinim a budúcou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

V septembri by sa Slováci mohli dozvedieť, či premiér a podpredseda Smeru Peter Pellegrini bude kandidovať za šéfa svojej strany. Prezradil to v nedeľnej relácii Na telo, kde bol hosťom spolu s budúcou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Pellegrini aj takto komentoval situáciu v strane po eurovoľbách. "Bol by som falošný, keby som spieval oslavné ódy. Strana Smer skončila druhá, stratili sme jeden mandát. Treba si to chlapsky povedať, z druhého miesta nemôžeme robiť prvé," vyhlásil.

Zostrih relácie si môžete pozrieť tu

 

Premiér si želá, aby sa Smer prehupol cez komplikované obdobie. Či chce kandidovať za predsedu, však konkrétne nepovedal. "Nikdy som ráno nevstal s tým, akú funkciu by som mohol získať," povedal. "Ak budem môcť tomuto procesu pomôcť, aby mohol Smer zažiť ďalších 20 úspešných rokov, tak tomu pomôžem. Ak by som mal škodiť, tak škodiť nebudem."

Pellegrini už skôr avizoval, že by jeho strana mala prejsť diskusiou o tom, ako ďalej. Nemala by však čakať do riadneho decembrového snemu. "So zásadným rozhodnutím a uzavretím diskusie, aký má byť Smer nemôžeme čakať do decembra. Bol by som rád, ak by sme mali jasné do leta, alebo neskôr do septembra," vysvetlil s tým, že od debaty o obsahu sa odvíja aj jeho rozhodnutie, či bude kandidovať.

Okrem iného prezradil, že so šéfom strany Robertom Ficom od eurovolieb nehovoril o ich výsledkoch, lebo Fico má vraj "súkromný program", o ktorom sa on neinformuje.

V unikátnej diskusii novej prezidentky a premiéra sa debatovalo aj o zahraničnej politike či budúcich vzťahoch dvoch z trojice najvyšších ústavných činiteľov. Čaputová sa s Pellegrinim chce pravidelne stretávať, on jej zasa ponúkol pomoc vo funkcii, ktorú prezidentka prijala.

Čaputová zároveň naznačila, že by chcela niektoré veci robiť inak, ako súčasný prezident Andrej Kiska. Napríklad by v rozhovoroch pre zahraničných novinároch nehovorila o Slovensku ako o mafiánskom štáte.

"Z pozície prezidentky reprezentujem túto krajinu. Je veľmi tenký ľad medzi tým, byť otvorený, úprimný, no aj diplomatický. Moja tvár reprezentuje už aj túto krajinu. Som človek, ktorý je skôr umiernený a zdržanlivý a v tomto trende budem pokračovať," povedala.

Peter Pellegrini zasa avizoval, že na budúcotýždňovom stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom otvorí aj návrh zákona, ktorý by mohol legitimizovať vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968. S nápadom prišla ruská komunistická strana.


"Idea legitimizovať inváziu vojsk mi príde neprípustná. Ako krajné riešenie by malo prichádzať do úvahy aj vyhostenie veľvyslanca," vyhlásila budúca prezidentka Čaputová.

Obaja hostia komentovali aj voľbu ústavných sudcov, ktorá sa ďalej naťahuje. "Parlament si nesplnil ústavnú povinnosť. Zotrvávam na to, že prezident má mať k dispozícii všetkých navolených kandidátov," povedala prezidentka.

Kritický bol aj premiér. "Viem, že parlamentu sa nepáči, keď ich komentujem, ale niekedy si to dovolím. Nemyslím si, že je prejavom demokratickej vyspelosti, ak z toho robíme nekonečný príbeh. Mohlo to ísť hladšie."

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Na telo

Už ste čítali?