09. 09. 2019 10:33 | BRATISLAVA/TV Markíza, zg

V pondelok spoznáme meno šéfa Najvyššieho súdu. Čaputová má jasno, koho vymenuje

Musí splniť odborné i osobnostné kritériá, nebude to osoba, ktorá by neprispela dôveryhodnosti justície.

Prezidentka Zuzana Čaputová v diskusnej relácii Na telo.
Prezidentka Zuzana Čaputová v diskusnej relácii Na telo. Foto: TV Markíza

Súdna rada bude v pondelok (9. 9.) popoludní na mimoriadnom zasadnutí tajne voliť predsedu Najvyššieho súdu. Po minulotýždňovom vzdaní sa kandidatúry Štefana Harabina tak v hre ostali iba tri kandidátky, sudkyne tohto súdu - Ivetta Macejková, Jana Bajánková a Soňa Mesiarkinová.

Ak členovia rady vyberú jednu z kandidátok, prezidentka Zuzana Čaputová dostane jej meno na stôl. Minulý týždeň už avizovala, že nevymenuje kohokoľvek, koho Súdna rada zvolí. Vtedy na jej slová na abdikačnej tlačovke zareagoval Harabin slovami: „Vyhlásila, že ak jej právoplatne zvolený predseda Najvyššieho súdu nebude po vôli, odmietne ho vymenovať."

Prezidentka Zuzana Čaputová v diskusnej relácii Na telo s Michalom Kovačičom.
Prezidentka Zuzana Čaputová v diskusnej relácii Na telo s Michalom Kovačičom. Foto: TV Markíza
 

Prezidentka bola hosťom diskusnej relácie Na telo, kde sa jej moderátor Michal Kovačič priamo opýtal, či boli jej slová adresované Harabinovi. Konkrétne meno však neprezradila.

„Inak je kúzelné pozerať, že čo som bez štipky hanby vraj (podľa Harabina) povedala. Čiže poviem to, čo som naozaj povedala. Povedala som, že pri všetkých menovacích právomociach, nielen na predsedu Najvyššieho súdu, budem zvažovať, že dôležité budú nielen odborné, ale aj osobnostné kritériá a že by to nemala byť osoba, ktorá by neprispela dôveryhodnosti justície. Pokiaľ sa Štefan Harabin v tom našiel a preukazuje takúto mieru sebareflexie, rešpektujem to," konštatovala v relácii prezidentka.

Na videu si pozrite, čo povedala Zuzana Čaputová o vymenovaní niektorej z kandidátok, ktoré sú v hre o kreslo šéfky Najvyššieho súdu.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Na telo

Už ste čítali?