31. 05. 2020 14:37 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Zostane v Smere alebo založí stranu? Do leta sa rozhodnem, odkazuje Pellegrini

Spolu s druhým hosťom ministrom práce Milanom Krajniakom (Sme rodina), obaja politici rozobrali aj možný zákaz nedeľného predaja.

Hosťami v relácii Na telo boli Milan Krakniak a Peter Pellegrini
Hosťami v relácii Na telo boli Milan Krakniak a Peter Pellegrini Foto: TV Markíza

Podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini dnes v relácii Na telo prvýkrát jasne povedal, že o svojej politickej budúcnosti sa rozhodne už v najbližších dňoch či týždňoch.

"Ak by sme si mali škodiť alebo sa trápiť, bolo by fér, aby to rozhodnutie prišlo v najbližších týždňoch. Aby som do letných mesiacov vstúpil s radosťou a vzpruhou," vyhlásil.

Reagoval tak na výsledky exkluzívneho prieskumu agentúry FOCUS pre reláciu Na telo, podľa ktorého by jeho potenciálna strana získala viac ako 21 percent a stala by sa druhou najsilnejšou po vládnom hnutí OĽaNO.

"Mal by som rozmýšľať, ako by som mal týmto ľuďom vyhovieť," poznamenal.

Pellegrini chce odskúšať jednotu koalície

Spolu s druhým hosťom ministrom práce Milanom Krajniakom (Sme rodina), obaja politici rozobrali aj možný zákaz nedeľného predaja. Na programe júnovej schôdzi parlamentu sú až dva takéto návrhy z dielne opozičných zoskupení.

Šéf rezortu práce síce tvrdí, že momentálne platí koaličná dohoda, že po koronakríze sa obchody v nedeľu opäť otvoria, no môže prísť aj k zmene.

"Súčasťou dohody by mohlo byť to, že ak by sviatok pripadol na pracovný týždeň, obchody by zostali otvorené," skonštatoval.

Pellegrini pripustil, že hoci je otázka, či by sme mali k takémuto kroku sihanuť v čase ekonomickej krízy, minimálne v prvom čítaní by hlasoval za. Dôvodom pre neho však nie je len samotný obsah návrhu zákona.

"Má to aj istý politický moment a stratégiu. Je to aj o odskúšani jednoty koalície," upozornil.

Ako to bude s minimálnou mzdou

Otvorenou otázkou na najbližšie týždne zostávajú však nielen zatvorené obchody v nedeľu ale aj výška minimálnej mzdy na budúci rok.

Podľa nastaveného systému, ktorý zaviedla práve Pellegriniho vláda, by totiž mohla stúpnuť zo súčasných 580 eur až na 656 eur.

"Máme záujem, aby minimálna mzda rástla. Ak by ale skočila na 656 eur, ohrozilo by to najmenších zamestnávateľov. Nejde o samotnú sumu, ale je na to naviazaných množstvo ďalších príplatkov," pripomenul minister práce.

Expremiér ale pripomenul, že suma 656 eur by mala platiť len v prípade, ak sa sa odborári nedohodnú so zamestnávateľmi. Na samotnom zákone by ale nič nemenil.

Bitka o generálneho prokurátora

Peter Pellegrini ale prekvapil pri téme voľby nového generálneho prokurátora. Pripustil, že niekto z mien ako Maroš Žilinka, Vasil Špirko či Ján Šanta, ktorí sa v tejto súvislosti spomínajú, by bol pre neho prijateľný.

Naopak, opakovane odmietol prípadnú kandidatúru Daniela Lipšica na tento post.

"Chcete spolitizovať prokuratúru," vyhlásil podpredseda Smeru-SD.

Milan Krajniak ale tvrdí, že vládna koalícia sa dohodla, že nebude mať spoločného kandidáta na generálneho prokurátora. Aj preto nechcel povedať, či je podľa neho Lipšic najlepším kandidátom.

"Málokto bol toľko chránenou osobou, pretože sa ho snažili zabiť," pripomenul na margo Lipšicovej minulosti.

Bezplatný archív relácie Na telo nájdete na Markíza Plus tu!


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Na telo

Už ste čítali?