25. 10. 2020 12:57 , článok bol aktualizovaný 25. 10. 2020 16:02 | BRATISLAVA/TV Markíza

J. Naď: Do plošného testovania pôjdeme len vtedy, keď budeme mať všetko zabezpečené

Jeho súperom v diskusii bol na diaľku Juraj Blanár.

Jaroslav Naď v Na telo.
Jaroslav Naď v Na telo. Foto: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v relácii Na telo nechcel zatiaľ vylúčiť, že vláda by nakoniec nesiahla po celoplošnom testovaní Slovákov. Tvrdí, že testovanie bude len v prípade, ak bude všetko úplne pripravené. To znamená materiálne aj personálne zabezpečenie. 

ZÁZNAM CELEJ RELÁCIE NÁJDETE TU!

Zároveň minister obrany oznámil, že oslovia aj poslancov, ktorí v minulosti vyštudovali za lekárov, lekárky či zdravotné sestričky. Už začiatkom budúceho týždňa dostanú list so žiadosťou, aby nastúpili v prípade celoplošného testovania ako dobrovoľníci.

"Zatiaľ evidujeme 24-tisíc dobrovoľníkov, drvivá väčšina sú zdravotníci. Registrujeme ponuky od iných vlád na personálne aj materiálne zabezpečenie. Je to v rádoch stoviek," poznamenal.

Zároveň vyhlásil, že vláda nechce pristúpiť k totálnemu lockdownu Slovenska. Ak sa máme vyhnúť tomuto scenáru, ľudia sa musia správať zodpovedne a nechať sa pretestovať. Aj preto zatiaľ Naď nechce hovoriť, či Ústredný krízový štáb navrhne prípadne aj tvrdšie opatrenia ako sú aktuálne v platnosti.

"Vláda bude každý týždeň vyhodnocovať závery," skonštatoval.

Blanár vidí strach ako motiváciu

Podpredseda Smeru-SD a parlamentu Juraj Blanár tvrdí, že vláda mala k tzv. lockdownu pristúpiť už dnes. Hovorí, že ak by jeho strana bola pri moci, tak by sa k tomu určite podujala a zároveň by podnikateľom hradila všetky straty na 100 percent.

"Odborníci navrhovali plošný lockdown. My by sme boli to ochotní urobiť na ochranu ľudí," presviedča.

Exkluzívny prieskum: Sulík je najdôveryhodnejší minister, ľudia najviac nedôverujú Matovičovi

Zároveň vyhlásil, že pomerne úspešné testovanie ľudí v najviac ohrozených okresoch nebolo úspechom vlády, ale starostov a primátorov, ktorí sa dobre zhostili svojich úloh. A vidí za tým ešte jeden faktor.

"Ľudia si uvedomili, že sa nebudú môcť voľne pohybovať, ísť do práce a išli by do karantény. Strach z toho zohral veľkú úlohu," dodal Blanár.

Plošné testovanie podporili vraj aj odborníci

Šéf rezortu obrany upozorňuje, že plošné testovanie nebolo politickým rozhodnutím. Na Pandemickej komisii sa za tento nápad podľa neho postavili aj takmer všetci odborníci, pričom nikto nehlasoval proti.

Nenechajte si ujsť aj divácke otázky, pri ktorých sa dvojica pohádala.

"Všetci nám veľmi dobre pomáhali, vďaka čomu si vytvorili úspešný mechanizmus," poďakoval Naď nielen starostom a primátorom, ale aj tisíckam ostatných ľudí, ktorí sa projektu zúčastnili.

Odporúčanie biskupov Blanár nekomentuje

Podpredseda Smeru-SD, ktorý sa hlási ku konzervatívnemu krídlu tejto strany, nechcel komentovať vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska (KBS), ktorí celoplošné testovanie podporili.

"Nechcem komentovať biskupov. My sme počúvali odborníkov. Ak povedali, že treba lockdown, nemiešali by sme do toho politické rozhodnutia," poznamenal.

Nejasne odpovedal Blanár aj na otázku, či ísť sa nechať plošne otestovať je nebezpečnejšie ako ísť na nákup. "Je to experiment. Odborníci hovoria, že je to veľké riziko," uzavrel.

Ak si chcete vypočuť Na telo formou podcastu, nájdete ho tu:

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Na telo

Už ste čítali?