28. 02. 2021 12:55 , článok bol aktualizovaný 28. 02. 2021 15:14 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Čaputová: Vláda musí vyvodiť politickú zodpovednosť. Len výmena Krajčího by nestačila

Podľa prezidentky vláda nevysiela signál, že vníma, akému chaosu čelíme.

Zuzana Čaputová v Na telo.
Zuzana Čaputová v Na telo. Foto: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes v relácii Na telo vyslala vláde Igora Matoviča (OĽaNO) jasnú správu. Podľa nej je nutné ukázať konkrétne gesto a vyvodiť politickú zodpovednosť.

„Čelíme chaosu, nie príliš dobrej komunikácii a vláda nevysiela signál, že to vníma. Len výmena ministra Krajčího by nestačila," skonštatovala s tým, že si napriek všetkému prácu šéfa rezortu zdravotníctva váži.

Nové rozhodnutia podporuje, ale…

Samotná hlava štátu však prizvukuje, že o personálnych výmenách v vo vládnom kabinete môže rozhodnúť len koalícia. Ministerstvo zdravotníctva však podľa nej potrebuje nový impulz a reštart.

„Mrzí má, že sme to nezvládli najlepšie a chcem povedať ľuďom - prepáčte,‟ poznamenala Čaputová.

Na margo nových opatrení, o ktorých by mala v najbližších hodinách rozhodnúť vláda, prezidentka hovorí, že veľa z nich víta.

„Sú to dobré nenápadné kroky. Pýtam sa ale, prečo až teraz," vyhlásila.

ZÁZNAM CELEJ RELÁCIE NÁJDETE TU.

Beňová to vidí inak ako Fico

Prezidentka sa v Na telo nevyhla ani téme očisty verejného života. Rázne odmietla slová predsedu Smeru-SD Roberta Fica, podľa ktorého je zatýkanie nominantov jeho strany, politickými procesmi.

„Je nešťastné, keď takýmto spôsobom je podrývaná autorita orgánov. Nemám dôvod pochybovať, že väzobné stíhania sú vykonávané v súlade so zákonom. Je to legitímny spôsob vyšetrovania," odkázala.

Na adresu nového špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, s ktorým mala problém v prípade, že by sa stal generálnym prokurátorom, sa Čaputová vyjadrila zmierlivo.

„Jeho východisková pozícia je náročnejšia. Musí byť mimoriadne zdržanlivý, aby sa nedostal do kolízie záujmov vzhľadom na svoju politickú minulosť," dodala.

Europoslankyňa Smeru-SD Monika Beňová tiež odmieta, že by išlo o politické procesy. „Nevidím to ako návrat do 50-tich rokov," povedala v Na telo.

Zároveň skonštatovala, že nesúhlasí s tým, ako sú zo strany politikov komentované rozhodnutie súdov či prokurátorov.

„Nechcem, aby média alebo politici robili výklad súdneho rozhodnutia, podľa toho, či sa im páči alebo nepáči," dodala.

Čítajte tiež: Divácke otázky v Na telo: Podľa Šipoša treba počkať na koniec pandémie a potom zhodnotiť Krajčího

V druhej časti relácie prijali pozvanie Monika Beňová, Jana Bittó Cigániková a Michal Šipoš. Diskutovali aj o ruskej vakcíne Sputnik V. Či by ste sa dali zaočkovať neregistrovanou vakcínou môžete povedať v ankete:


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Na telo

Už ste čítali?