16. 11. 2019 15:41 | BRATISLAVA/TVNOVINY/ÚPN

Historický ONLINE : Študentské protesty 16. a 17. novembra 1989 v Bratislave a v Prahe

Prvé kroky na ceste ku slobode urobili študenti.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: archív

Cestu ku slobode začali v Československu v roku 1989 študenti. Najskôr v Bratislave, o deň neskôr v Prahe. Ďalšie udalosti potom nabrali rýchly spád. V spolupráci s Ústavom pamäti národa sme pripravili historický ONLINE z udalostí, ktoré sa udiali 16. a 17. novembra 1989.

Bratislava, štvrtok 16.11.1989

16.30 Študenti sa zhromažďujú na Mierovom námestí, kde v kruhu zaspievali študentskú a štátnu hymnu. Na námestí je približne 250 študentov, ktorí sa pochytali za ruky a vytvorili dlhú „živú reťaz". Cez podchod sa vydávajú do centra mesta, skandujúc heslá: „Chceme školy pre všetkých", „Dialóg", „Chceme školské reformy", „Nechceme reaktor", "Slobodu Čarnogurskému", "Chceme slobodu", "Chceme demokraciu".

17.00 Študenti sa po prvý krát zastavili na Hviezdoslavovom námestí oproti historickej budove Slovenského národného divadla. Na mieste, kde pred rokom a pol príslušníci bezpečnosti rozohnali vodnými delami Sviečkovú manifestáciu za náboženské slobody a občianske práva, prítomní sú aj teraz, ale nezasahujú. Študenti potleskom skandujú „My chceme slobodu" a vyzývajú okoloidúcich: „Poďte s nami" a „V jednote je sila". Pokriky zazneli aj pri prechode Vajanského nábrežím, kde študenti utekali a kričali „Slobodu", „Demokraciu".

17.30 Druhá zástavka študentského pochodu je pri budove Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí. Tu si účastníci pochodu uctili pamiatku Danky Košanovej, ktorú zastrelili počas intervencie vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968. Išlo o odvážne gesto na podporu bratislavskej päťky. Jej členovia boli od augusta súdení práve za svoj úmysel uctiť si pamiatku obetí okupácie z augusta 1968. Študentský sprievod následne pokračuje na Suvorovovu ulicU, kde sídli Ministerstvo školstva Slovenskej socialistickej republiky.

17.45 Pred budovou Ministerstva školstva sa študenti rozostúpili do polkruhu. Po celý čas pochodu boli prítomní aj príslušníci Verejnej bezpečnosti a pochod natáčal na kameru aj redaktor televízie Pavel Jacz, ktorý urobil so študentmi aj rozhovor. Študentka Henrieta Hrinková na kameru povedala: „Zajtra je medzinárodný deň študentstva, chceli sme si ho takto pripomenúť. Proste chceli sme vytvoriť taký nemý symbol toho, že ako mládež tu v tejto republike, konkrétne i na Slovensku, lebo sme tu v Bratislave, existujeme, máme nejaké práva, máme nejaké povinnosti, ale chceme tým vyjadriť, že sa na nás nemyslí." Na otázku reportéra „Konkrétne v čom?", odpovedala: „Cieľom alebo takým zjednocujúcim cieľom je školská reforma. Veľa sa o nej hovorilo, veľa sme besedovali, boli ankety, pedagogické konferencie. Nič sa však dovtedy absolútne nezmenilo, nestalo. Áno, oni nás vypočuli, to si vážime, ale čo ďalej? Tak chceme týmto nemým gestom ukázať, že nám záleží na tom, ako študujeme, prečo študujeme." Nasledoval potlesk od študentov, ktorí medzičasom podišli bližšie a skandovali heslo „Viac peňazí do škôl!"

Pripojili sa aj ďalší študenti a vyjadrili svoje požiadavky: „zvýšiť medzinárodné výmeny študentov"; „Prečo neexistuje nedotknuteľnosť akademickej pôdy u nás?; Aby nový školský zákon obsahoval aj pripomienky študentov"; „Voliteľnosť prednášok a prednášajúcich"; „Objektívne učebnice, čo sa týka oblasti filozofie, sociológie, psychológie. Všetkých humanitných vied, aj histórie; pluralizmus v mládežníckych organizáciách, lebo Socialistický zväz mládeže nereprezentuje všetku mládež; Nech sa povie našej mládeži konečne pravda o našej histórii a o našej súčasnosti."

18.00 Pred študentmi sa ocitli mocní predstavitelia režimu: ideologický tajomník ÚV KSS Gejza Šlapka, v spoločnosti Jána Porvazníka, riaditeľa odboru vysokých škôl na Ministerstve školstva. Pri stretnutí s vládnymi predstaviteľmi sa dialógu opäť chytila Henrieta Hrinková: „Nám ide o dialóg, ale dialóg, ktorý by mal formu aj obsah. Takže priestranstvo, na ktorom by sa malo zúčastniť dostatočné množstvo ľudí, reprezentatívna vzorka a súčasne i druhá strana, ktorá by bola kompetentná okamžite odpovedať a povedať, aké sú možnosti." Gejza Šlapka odkazuje študentov na Porvazníka, ktorý s dialógom súhlasí, ale v iných priestoroch a nie na ulici, kde sa podľa neho "dialóg sa na ulici viesť nedá." Študenti obom pripomínajú, že aj komunistický štátny prevrat prebehol na ulici. Výsledkom dialógu je dohoda, že rozhovory budú pokračovať v pondelok.

Praha, 17.11. 1989

08.00 Od ranných hodín vyhlasuje federálny minister vnútra mimoriadnu bezpečnostnú akciu s cieľom zabezpečiť v priebehu dňa poriadok v Prahe pred predpokladanou demonštráciou študentov.

16.00 Na Albertove sa začína oficiálna pietna spomienka pri príležitosti 50. výročia zastrelenia študenta J. Opletala. V dave je niekoľko tisíc mladých ľudí.

16.40 Končí sa program spomienky na Albertove, pričom organizátori vyzývajú dav aby šiel k hrobu Karla Hynka Máchu na Vyšehrade. Už počas pochodu skandujú študenti heslá proti komunistickému režimu.

18.15 Končí sa oficiálna časť študentskej spomienky na Vyšehrade. Časť účastníkov sa vydáva na pochod do centra Prahy, ich počet sa odhaduje na niekoľko tisíc. Počas demonštrácie skandujú heslá požadujúce spoločenské zmeny. Pripravené bezpečnostné zložky majú rozkazy zabrániť študentom v ceste do centra.

19.25 Príslušníci bezpečnosti prehradili študentom cestu do centra na Národnej triede. Študenti im podávajú kvety a sadajú si na zem. Aby študenti nemohli zátarasy obísť, uzatvárajú postupne aj priľahlé ulice.

20.15 Priestor na Národnej triede je uzatvorený, v strede medzi kordónmi policajtov sa tlačia tisíce študentov. Bezpečnosť vyzýva zhromaždených, aby sa rozišli. Cesta von z obkľúčenia však je možná len cez uličky, v ktorých policajti študentov surovo mlátia.

21.05 Študentská demonštrácia je násilím rozohnaná. V dôsledku brutálneho zásahu je niekoľko stoviek účastníkov zranených a desiatky študentov sú zaistení. Študenti sa rozutekali po Prahe, niektorí navštívili hercov v divadlách. Tí na ich podporu vstupujú do protestného štrajku.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?