12. 09. 2021 07:00 | BRATISLAVA/zg, TASR

Pápež prišiel na Slovensko, týmto cestám sa vyhnite

Viaceré cesty v hlavnom meste budú zatvorené.

Označenie uzávierky počas návštevy pápeža.
Označenie uzávierky počas návštevy pápeža. Foto: TV Markíza

Pápež František v nedeľu (12. 9.) popoludní o 15.30 h pricestuje na návštevu Slovenska, na ktorú ho pozvala prezidentka Zuzana Čaputová a privíta ho na bratislavskom letisku. Bude to jeho druhá zahraničná cesta v tomto roku, ktorá bude mať aj pastoračný charakter.

Na jej organizácií a zabezpečení sa podieľa viacero silových zložiek, ktoré pre pontifikovu bezpečnosť a plynulosť návštevy museli urobiť veľa opatrení. Najdôležitejšie sú asi v doprave.

Prečítajte si: Len čo pápež vystúpi z lietadla, po Slovensku sa rozozvučia zvony

Uvedené časy sú orientačné a môžu sa meniť v závislosti od prípadnej zmeny programu Svätého Otca. Polícia vyzvala ľudí, aby zvážili svoj presun v uvedených časoch a na miestach, počas ktorých budú dopravné obmedzenia, v opačnom prípade budú musieť počítať so zdržaním. Taktiež apeluje na dodržiavanie pokynov policajtov, ktorí budú zabezpečovať plynulosť cestnej premávky a verejný poriadok.

V našom článku nájdete prehľad, ako to bude v deň príchodu s dopravou a uzatvorenými ulicami v Bratislave a jej okolí.

Nedeľné dopravné obmedzenia v Bratislave.
Nedeľné dopravné obmedzenia v Bratislave. Foto: Facebook/Polícia SR
 

Bratislava

So zdržaním treba počítať hlavne na diaľničnom obchvate D1 a diaľnice D2 od hraničného priechodu s Rakúskom a Maďarskom, v Mlynskej doline a v Starom meste okolie Horského parku:

  • okolie Letiska M. R. Štefánika: 12.00 - 16.00 h.

  • hraničné priechody Jarovce - Kittsee a Čunovo - Rajka v smere do Slovenskej republiky pre nákladnú dopravu: 15.00 - 16.00 h

  • diaľnica D2 od Pečni smer Most Lafranconi: 15.15 - 16.00 h

  • Ivánska cesta, diaľnica D1 (obchvat), diaľnica D 2 (obchvat), Mlynská dolina, križovatka Patrónka, Brnianska, Ul. Prokopa Veľkého, Lesná: 15.30 - 16.30 h

  • hraničné priechody Jarovce - Kittsee a Čunovo – Rajka v smere do SR pre nákladnú dopravu: 15.00 - 16.00 h

Obmedzenia pre MHD v nedeľu

Počas celej návštevy Svätého Otca nebudú autobusy linky 147 premávať cez Kalváriu a linka 41 bude jazdiť po upravenej trase: Depo Hroboňova – Drotárska cesta – Búdková, v nadväznosti na trolejbusovú linku 203.

Uzatvorené budú viaceré komunikácie, a to v čase približne od 14.30 do 16.30 h, najmä v okolí letiska a na trase presunu do centra. Z tohto dôvodu bude premávka MHD prerušená v úsekoch: Letisko – Avion Shopping Park, Mlynská dolina – Patrónka – Pražská – Sokolská. Niektoré linky budú skrátené alebo odklonené po obchádzkových trasách.

- Autobusová linka 61 bude posilnená v čase 12.00 – 14.30 h.
- Zmeny sa v tento deň dotknú autobusových aj trolejbusových liniek 21, 25, 30, 31, 32, 37, 39, 41, 61, 63, 65, 69, 83, 92, 96, 147, 204 a 207.

Presné grafikony nájdete na stránke dopravného podniku.

Obmedzený vjazd do centra

V nedeľu a pondelok (12. - 13. 9.) bude obmedzený aj vjazd do historického centra. Regulovať ho bude polícia a bezpečnostné zložky. Zároveň nebudú v nedeľu od 18.00 h do pondelka do 18.00 h vpúšťané do historického centra ani zásobovacie autá.

„Ak to nebude nevyhnuté, prosíme aj návštevníkov tejto časti Starého Mesta, aby zvážili svoju návštevu. Obmedzené bude v tomto čase aj opustenie historického centra. Preto plánujte svoju návštevu tak, že sa môže predĺžiť aj o niekoľko hodín," upozorňuje mestská časť na svojom webe.

Pri návšteva pápeža Jána Pavla II. v roku 1995 bolo podľa vtedajšieho osobného ochrancu pontifika Juraja Zábojníka nasadených vyše 20-tisíc ľudí zo všetkých silových zložiek.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?