27. 03. 2019 15:29 | BRATISLAVA/zg

Odborníčka na neverbálnu komunikáciu: Šefčovič preukázal vyššiu mieru vyrovnanosti a stability

Nora Lauková zhodnotila gestá a vystupovanie prezidentských kandidátov v dueli TV Markíza.

Maroš Šefčovič a Zuzana Čaputová v diskusnej relácii TV Markíza.
Maroš Šefčovič a Zuzana Čaputová v diskusnej relácii TV Markíza. Foto: TV Markíza

Pri televíznych debatách je dôležité počúvať, ale určite stojí za to všímať si aj neverbálnu komunikáciu diskutujúcich.

TV Markíza odvysielala prezidentský duel so Zuzanou Čaputovou a Marošom Šefčovičom, ktorí v sobotu (30. 3.) zvedú súboj o Prezidentský palác. Oslovili sme odborníčku na neverbálnu komunikáciu Noru Laukovú, ktorá nám zhodnotila správanie sa kandidátov v debate pri niektorých témach.

Koncipientska prax

Podľa Laukovej kandidát Šefčovič v rámci neverbálneho prejavu na túto tému využíval vyššiu mieru pohybov tela, jeho gestikulačná rovina bola vyššia a gestá vyjadrovali emocionálny prežitok spojený s dôrazom na vecnosť prejavu. „Pre jeho neverbálny prejav je táto téma dôležitá," myslí si odborníčka.

Naopak, Čaputovej telo bolo viac v prednej rovine stola, mala ruky na stole, kde využívala viac gestá, ktoré identifikovali jej postoj. „Gestikulácia bola smerom k vyjadrovaniu jednoznačnosti, argumentom a vecnej rovine. Prejav tela bol celkove viac uzatvorený, nohy menili svoju pozíciu, čo vyjadrovalo silné vnútorné pnutia," ohodnotila Lauková.

 

Stretnutie sa s predstaviteľmi strán u prezidenta

V tejto téme bol podľa Laukovej neverbálny prejav Šefčoviča jednoznačný, dokázal neverbálne stabilizovať svoje postoje a názory v gestikulačnej rovine. Zdôraznila, že jeho gestá boli otvorené, čím deklaroval vyváženosť prejavu k tejto téme.

„Pani Čaputová v neverbálnom prejave, najmä v postoji, gestikulácii, pohybmi tela, rúk a postojom mala negatívny postoj k hodnotovému systému pozvaní strán pána Kotlebu na spoločné stretnutia k prezidentovi. Mala tam nesúlad verbálneho a neverbálneho prejavu, ktorý sa prejavil aj výrazne v mimike, najmä vraštením čela, pohybmi mimických svalov na čele a tvári, čím dávala najavo nesúhlas i keď verbálny prejav bol veľmi diplomatický a bola viditeľná snaha udržať pozitívne reakcie aj napriek jej jednoznačnému nesúhlasu," konštatovala odborníčka.

 

Kto viac presvedčil z pohľadu neverbálnej komunikácie

Lauková pri hodnotení celkového prejavu oboch kandidátov považuje za dôležité uviesť, že Čaputová výrazne zmenila spôsob verbálneho a neverbálneho prejavu.

„Tu bolo vidieť, aké skutočné emócie prežíva a ako pravdivo reaguje. Počas predchádzajúcej kampane bol jej prejav umiernený, viac uzatvorený, emotívnejší a orientovaný na emóciu voliča. V debate na TV Markíza bolo vidieť odkrývanie jej silného temperamentu, konfrontáciu, vnútorné nespracované emočné pnutia, nesúhlas a najmä nesúlad v práci s telom, práci s mimikou a gestikulačným prejavom" povedala pre tvnoviny.sk

Zuzana Čaputová v prezidentskej debate na TV Markíza.
Zuzana Čaputová v prezidentskej debate na TV Markíza. Foto: TV Markíza
 

Lauková je presvedčená, že celkové prejavy tela kandidátky boli viac separujúce, podľa vnútorných pocitov bolo vidieť jej tvrdosť, vnútorné emočné prežívanie a konfrontáciu.

„Pri prestávkach bolo z tela zrejmé uzatvorenie a priťahovanie paží k telu, čo preukázalo vyššiu mieru nezáujmu, zamyslenie, ustrnutie pre svoje potreby, akoby si chránila telo a vnútorné prežívanie, aby nemala zámer ukázať skutočné prežívanie, svoj silný temperament, tvrdohlavosť a konfrontáciu. Podľa prejavu toto bol jej pravdivý prežívaný neverbálny prejav," poznamenala Lauková.

Zastáva názor, že pri Šefčovičovi boli viditeľné stále a trvalé racionálnejšie, dôraznejšie prejavy v neverbalite, viac sa prejavoval gestami emocionality, dôrazu, vysvetľovania a argumentácie.

„Cez pohyby tela bolo zrejmé, že do vyššej miery konfrontácie sa dostal len v troch prípadoch a to pri téme podpory strany Smer, financovanie od darcov a kresťanskej téme, kde jeho prejav bol jasne vymedzujúci sa, zdôrazňujúci a veľmi jednoznačný. V prestávkach, kedy odpovedala profikandidátka, preukazoval cez postoje a ukotvenie tela, že má zámer byť stabilným, má vysokú mieru záujmu, vyjadruje vyššiu mieru stability a je zainteresovaným - aktívne počúval, vyjadroval telom pocity cez záujem," zdôraznila Lauková.

 

Podľa jej názoru emocionálny prejav v rámci mimiky Maroša Šefčoviča bol vyrovnaný, viac používal na tvári dôraz, prejavenie pochopenia a neverbálne prejavy boli orientované celkove na vecnosť, dôraz, vysvetľovanie, autenticitu a prirodzenosť.

Zastáva názor, že celkové prejavy tela kandidáta boli uvoľnenejšie, podľa vnútorných prejavov bolo vidieť súlad s tým, čo prezentuje navonok. „Odchýlky medzi prejavom z predchádzajúcej kampane a teraz neboli výrazné, neverbálny prejav je totožný a pravdivý, bola prejavená potreba telom a reakciami znižovať mieru konfrontácie, ako v predchádzajúcej kampani," poznamenala.

Maroš Šefčovič v prezidentskej debate TV Markíza.
Maroš Šefčovič v prezidentskej debate TV Markíza. Foto: TV Markíza
 

Lauková celkovo hodnotí kandidátov z neverbálneho pohľadu ako veľmi odlišných, nakoľko aj ich typológia z neverbality je odlišná.

 Avšak vyššiu mieru vyrovnanosti a stability preukazoval v tejto debate neverbálne viac Šefčovič a Čaputová aj napriek jej snahe byť stabilnou, vyrovnanou, pokojnou a pôsobiť trpezlivo, preukázala neverbálne svoj skutočný temperament a jej pravdivú osobnosť.

Maroš Šefčovič a Zuzana Čaputová v prezidentskej debate TV Markíza.
Maroš Šefčovič a Zuzana Čaputová v prezidentskej debate TV Markíza. Foto: TV Markíza
 

„V prejave v rámci otázok týkajúcich sa spomínaných tém, ako koncipientská prax, generálny prokurátor (pozn. red. Jozef Čentéš) a jeho vymenovanie, kresťanské vyjadrenia na jej adresu alebo pozvanie politických strán do prezidentského paláca, mala viac temperamentu, prejavovala sa otvorene, priamo a autenticky. Avšak často dochádzalo k nesúladu verbálneho a neverbálneho prejavu toho čo prezentuje a čo cíti," dodala Lauková.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?