19. 05. 2018 07:30 | LONDÝN/pg

Ako princa Williama po smrti matky obdaroval život milujúcou ženou a troma deťmi

Už hneď po narodení bol William priekopníkom v rúcaní tradícií.

Princ William.
Princ William. Foto: Profimedia.sk

Budúci britský kráľ sa narodil sa 21. júna 1982 ako William Arthur Philip Louis Windsor princeznej Diane a princovi Charlesovi. Už hneď po narodení bol William priekopníkom v rúcaní tradícií. Na svet totiž prišiel v londýnskej Nemocnici sv. Márie, čím sa stal prvým priamym následníkom trónu narodeným mimo priestorov kráľovského paláca.

Na rozdiel od svojho otca a starej mamy, chodil napríklad aj do škôlky. Navštevoval aj jednu z najprestížnejších stredných škôl, kde vynikal v športoch, najmä v plávaní.

Ako tínedžer sa musel vyrovnať nielen s rozvodom a aférami svojich rodičov, o jedného z nich dokonca prišiel. Smrť jeho matky princeznej Diany pri autonehode v Paríži bola tragédiou, ktorá vytvorila mimoriadne mediálny tlak na neho a jeho mladšieho brata Harryho. 

Princ William.
Princ William. Foto: Profimedia.sk
 

Jediné, čo chceli, bolo vyrovnať sa s bolestivou stratou v súkromí, namiesto toho však mali za pätami nenásytných paparazzov. Tlak neutíchal a rok po smrti matky William s Harrym verejne predstúpili pred novinárov a poprosili ich, aby si ctili pamiatku princeznej sŕdc a rešpektoval ich súkromie, keďže sa podľa vlastných slov po roku chceli konečne posunúť vpred.

Potom, čo skončil strednú školu, prihlásil sa na St. Andrew University v Škótsku. Ešte pred nástupom však strávil rok cestovaním. Navštívil Keňu, Čile, Nový Zéland, kde pokračoval v humanitárnej práci, ktorú za hranicami začala jeho mama. 

William a Harry s rodičmi.
William a Harry s rodičmi. Foto: Profimedia.sk
 

V rozhovore pred začiatkom štúdia William uviedol, že by chcel viesť tak normálny život, ako sa len dá. „Chcem chodiť do školy, zabávať sa. Chcem byť obyčajným študentom," citoval ho magazín Hello.

Po osemnástich mesiacoch štúdia začal stagnovať, na školu sa mu zvykalo ťažšie. Nevedel či má v škole pokračovať alebo skončiť, po radu si teda šiel k otcovi. „Môj otec tomu rozumel a ja som si potom uvedomil, že sa cítim zrejme rovnako, ako kedysi on. Zistil som, že to nemám vzdávať," povedal. 

Kráľovská svadba v roku 2011.
Kráľovská svadba v roku 2011. Foto: Profimedia.sk
 

S prekonaním ťažších začiatkov mu pomáhala aj jeho spolužiačka Kate Middleton. Z tej sa čoskoro stala viac ako len kamarátka, s ktorou si pomáhal pri domácich úlohách. Kate sa objavovala v spoločnosti členov Williamovej rodiny s pravidelnosťou, ktorá naznačovala, že vzťah sa posunie na ďalšiu úroveň.

William však bol o čosi zdržanlivejší a zatiaľ čo ostatní hovorili, že čoskoro zaznejú svadobné zvony, napokon prišiel rozchod.

Po ukončení štúdia na St. Andrews University nastúpil do Kráľovskej vojenskej akadémie. Chcel sa pridať k britským jednotkám v Iraku, no nadriadení mu to nepovolili, pretože existovala obava, žeby sa mohol stať cieľom útoku a ohroziť tak ostatných vojakov.

V roku 2008 sa pridal ku Kráľovskému letectvu, neskôr námorníctvu. V roku 2010 dokončil tréningový program za pilota helikoptéry u záchranárov. Keď si splnil túto vojenskú misiu, opäť sa objavili špekulácie, žeby sa konečne mohol zaviazať.

V jeho spoločnosti totiž znova začala objavovať Kate Middleton. Verejnosti oznámili svoje zasnúbenie v tom istom roku, no došlo k nemu za hranicami Veľkej Británie, v africkej Keni. Dal jej rovnaký prsteň, ako dal jeho otec princeznej Diane - prsteň s 18-karátovým bielym zlatom, 12-karátovým srílanským zafírom so 14 okrúhlymi diamantmi. 

Princ William s Kate a deťmi.
Princ William s Kate a deťmi. Foto: Profimedia.sk
 

O rok neskôr, presne 29. apríla 2011 sa zosobášili v londýnskom Westminsterskom opátstve. Kráľovskú svadbu sledovali desiatky miliónov ľudí po celom svete, 72 miliónov cez live stream na Youtube. Po svadbe získala dvojica titul vojvoda a vojvodkyňa z Cambridge.

S Kate a s bratom Harrym spoločne založili charitatívnu organizáciu Heads Together pomáhajúcu ľuďom s psychickými problémami.

Dvojica má už tri deti, prvý George sa im narodil v roku 2013, Charlotte v roku 2015 a najmladší člen kráľovskej rodiny prišiel na svet v apríli tohto roku. Dali mu meno Luis.

 

Čo ste o princovi Williamovi nevedeli

1. Má svoju vlastnú Harry Potterovskú jazvu, sám ju aspoň tak nazýva. V roku 1991 ho spolužiak udrel golfovou palicou.

2. Keď bol tínedžerom, bol zamilovaný do modelky Cindy Crawford.

3. William prvýkrát stretol Kate, keď na univerzite v rámci modelingovej akcie predvádzala priehľadné šaty.

4. Pesnička, na ktorú prvýkrát tancovali ako pár, bol cover skladby od Eltona Johna Your Song. Spievala ju Ellie Goulding.

5. Z cudzích jazykov ovláda plynule francúzštinu a trochu vie aj po swahilsky.

6. Na svoju prvú zahraničnú cestu išiel, keď mal iba 9 mesiacov. Rodičia ho vzali do Austrálie a na Nový Zéland.

Sledujte naživo svadbu princa Harryho a Meghan Markle v mimoriadnej relácii Kráľovská svadba - Harry a Meghan už túto sobotu o 12.00 h na Markíze!

 

Moderátormi relácie budú Zlatica Švajdová Puškárová a Roman Juraško. Zo štúdia bude priebeh svadby komentovať odborníčka na protokol a kráľovskú rodinu Katarína Diková Strýčková, historik Jakub Drábik a módna návrhárka Jana Pištejová. Priamo z Windsoru bude prinášať živé vstupy redaktorka Televíznych novín Ivana Miklánková. Sobáš v kaplnke svätého Juraja bude simultánne tlmočený.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?