22. 07. 2019 10:38 | BRATISLAVA/kc

Bývalý český cyklista naložil Saganovi: Jazdí ako prasa a od rytiera cyklistiky má ďaleko

Bývalý pretekár si myslí, že Sagan v záverečných šprintoch zneužíva svoju silu a agresivitu.

Český cyklista Lubor Tesař na archívnej snímke z roku 2002.
Český cyklista Lubor Tesař na archívnej snímke z roku 2002. Foto: Profimedia.sk

Cyklistika sa zmenila. Už to nie je o rešpekte, vyhráva sa za každú cenu a jazdci nemajú problém zájsť do extrému. Bývalý český a československý cyklista Lubor Tesař (48) na vlastnej koži zažil zmeny, ktorými prešiel pelotón v polovici minulej dekády a voči štýlu niektorých súčasných cyklistov má vážne výhrady. V rozhovore pre portál bezfrazi.cz porovnal dve éry cyklistiky.

„Na konci mojej kariéry sa všetky nepísané pravidlá začali vytrácať a dnes to chýba ešte viac. Ide mi o celkovú atmosféru, o dodržovanie nepísaných pravidiel, na ktorých stojí všetko a nielen v športe," myslí si bývalý cyklista.

Tesař spomína na časy, keď voči sebe boli cyklisti ohľaduplnejší.

„Mal som šťastie, že si ľudia z mojej éry uvedomovali, aké náročné je to, čo robia. Keďže v tom neboli sami, neohrozovali sa, pretože by si mohli ublížiť. Takto medzi nami vznikali silné väzby. Napríkla taký Jens Voight, ktorý bol 16-krát na Tour de France. Neboli sme žiadni veľkí kamaráti, no keď sme sa v roku 2017 stretli na štarte Tour v Düsseldorfe, hneď sme sa vítali ako veľkí priatelia. Stále nás spájalo silné puto," hovorí Tesař.

„Súčasnosť je však už iná. Cyklisti sa navzájom vystavujú riziku, ich rivalita je väčšia ako súcit," dodal bývalý cyklista.

Tesař na seba v nedávnej minulosti upozornil, keď komentoval výkony a štýl pretekania Petra Sagana. Povedal, že Slovák „jazdí ako prasa" a tento svoj názor vysvetlil aj v rozhovore pre spomínaný portál.

„Je to veľký šampión, živel a emotívny borec, ktorý vrátil cyklistiku do doby, keď sa toľko netaktizovalo a často došlo k súboju chlap proti chlapovi. Obdivujem, čo dokáže a musím sa neho pozerať aj očami človeka, ktorý sa veľkú časť života pohyboval v profi pelotóne. Kvôli tomu som o ňom povedal, že sa správa ako prasa a tým som si proti sebe poštval nielen jeho slovenský fanklub," tvrdí bývalý víťaz pretekov Okolo Slovenska z roku 1992.

Bývalý pretekár, ktorý sa zameriaval na jednodňové podujatia aj celkovú klasifikáciu vo viacetapových pretekoch si myslí, že Sagan v záverečných šprintoch zneužíva svoju silu a agresivitu.

„V jeho štýle špurtu, v ktorom dominuje, je videť, ako sa vytráca ľudskosť a normy, ktoré predtým platili. Šprintér má ísť posledných 100 metrov čo najviac rovno, ale Sagan takmer vždy hodí pred páskou vlnu (kľučkuje, pozn. redaktora). Pri pohľade cieľovej kamery z vtáčej perspektívy je vidno, že chodí do konfliktu. Z čisto profesionálneho hľadiska to nie je fér. Nedávno napríklad takto vyhral etapu na Okolo Švajčiarska, keď vytlačil svojho súpera Johna Degenkolba od jeho tímového kolegu, ktorý mu rozbiehal finiš," myslí si Tesař.

„V mojich očiach je Sagan športová superhviezda, dokázal toho veľmi veľa, ale v širších súvislostiach ho nepovažujem za rytiera cyklistiky v pravom zmysle slova. Takéto označenie si zaslúžia iní. Tí, ktorí si dokážu vymôcť rešpekt a zároveň ho vedia vyjadriť svojim súperom," dodal bývalý cyklista.

Z Čechov sa podľa Tesařa k tomu najviac blíži Zdeněk Štybar a z ostatných cyklistov tieto kritériá spĺňajú Tom Dumoulin a Julian Alaphilippe.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?