23. 03. 2017 15:04 , článok bol aktualizovaný 23. 03. 2017 15:29 | DAMASK/Robert Ďurkáč

Liga krváca, zničila ju vojna a Asadov režim. Reprezentácia siaha po účasti na MS

Tamojšia reprezentácia dnes odohrala najdôležitejší zápas histórie.

Záber na ligový zápas v Sýrii pod dohľadom armádnych príslušníkov.
Záber na ligový zápas v Sýrii pod dohľadom armádnych príslušníkov. Foto: Profimedia.sk

Hlavné mesto Sýrie je doslova bojovou zónou, ktorá pretrváva už od roku 2011. Vtedy vypukli boje medzi povstalcami a ľuďmi prezidenta krajiny Bašára Asada. Pozitívnych správ o tejto krajine Blízkeho východu veľa nejestvuje.

Predsa len v spektre negatívnych okamihov vyčnieva jeden krásny príbeh z dielne BBC , ktorý v sebe nesie význam osobný, kultúrny, politický, ale najmä športový.

Vo vyhnanstve

Viac ako sedemtisíc kilometrov od domova, v malajzijskom Kuala Lumpur, má momentálne domáce prostredie sýrska futbalová reprezentácia. Ekonomické sankcie či obavy o bezpečnosť zabraňujú Sýrčanom hrať domáce zápasy vo svojej krajine, a tak musia pôsobiť v azyle, kde s početnou podporou fanúšikov rátať nemôžu.

Fanúšikovia sledujú duel najvyššej sýrskej futbalovej súťaže.
Fanúšikovia sledujú duel najvyššej sýrskej futbalovej súťaže. Foto: Profimedia.sk
 

Sýrsky výber dosiahol na jeseň minulého roka neočakávané výsledky. Najskôr uhral bezgólovú remízu s Južnou Kóreou a následne pokoril Čínu na jej vlastnom ihrisku. Frustrácia z výsledku bola taká veľká, že čínski fanúšikovia nielenže žiadali vrátenie vstupného, ale volali po odchode prvého muža čínskeho futbalu a dokonca protestovali v uliciach.

Zdroj: Twitter/Zhe Ji

Dnes odohrali „orli" azda najdôležitejší zápas celej histórie, ktorý ich môže priblížiť k postupu do play-off kvalifikácie MS 2018 a následne priamo na šampionát, ktorý by pre tento výber bol vôbec premiérový. V treťom kole kvalifikácie vyhrali nad Uzbekistanom 1:0.

Každý z hráčov zinkasoval za triumf bonus v prepočte viac ako 900 eur, čo je priemerný ročný plat sýrskeho futbalistu, o ktorom môže väčšina ich krajanov len snívať.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Profimedia.sk
 

Mylná propagácia

Pozoruhodné výsledky Sýrie sa dostali do povedomia futbalového sveta, čo využil Asadov režim na svoju vlastnú propagáciu. Každá minca má ale aj druhú stranu, a tou je v tomto prípade tamojšia najvyššia súťaž. Tá je v takom rozklade, že ponuky pre hráčov z iných krajín prakticky neprichádzajú vôbec.

Výsledkom politického konfliktu je geografické zúženie ligy, v ktorej hrajú len tímy z oblastí kontrolovaných vládnymi silami. Preto sa tak súťaž sústredila do dvoch veľkých miest - Damasku a Latakii.

Keď však Asadove jednotky začali viaceré miesta opäť získavať pod svoju kontrolu, došlo v januári tohto roka k prinavráteniu futbalu do zničeného Aleppa. Najnovšie sa už hrá aj v meste Homs.

Viacerí futbalisti už stihli odísť do cudziny, kde prevažne pôsobia aj súčasní reprezentanti. Ide o krajiny ako Irak, Katar, Omán, Jordánsko, Saudská Arábia, nechýba však ani Čína, dokonca exotické Maledivy.

Málo divákov, pramálo peňazí

Dlhoročné ekonomické sankcie a oslabenie sýrskej libry znamenali značný odliv financií, ktoré teraz chýbajú v národnom futbalovom zväze, zastrešujúcom tamojšiu ligu.

Sýrska futbalová liga.
Sýrska futbalová liga. Foto: Profimedia.sk
 

Súkromné investície nie sú, súťaž podporuje vláda. Návštevnosti na zápasoch sú žalostné, pretože fanúšikovia na takéto vyžitie peniaze nemajú. Navyše, aj tu panuje obava o zdravie, ba dokonca život, keďže štadión je otvorené priestranstvo vhodné na útok.

Preto nie je ničím výnimočným vidieť na zápase vojakov so samopalom v rukách, takisto pri vstupe na štadión. Aj toto odrádza potenciálnych fanúšikov, čo sa takisto ukazuje na zlej finančnej situácii. Napríklad, víťaz ligy od zväzu dostane v prepočte len 9-tisíc eur.

Napriek týmto peripetiám má sýrsky futbal našliapnuté na prenikavý úspech, ktorý by akiste nezostal vo svetovom meradle bez povšimnutia.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Futbal

Už ste čítali?