02. 12. 2018 12:45 , článok bol aktualizovaný 02. 12. 2018 14:41 | BRATISLAVA/TASR, rd

Slováci spoznali súperov v kvalifikácii ME 2020

O nasadení reprezentácií do košov pri žrebe kvalifikácie rozhodli výsledky skupín v Lige národov.

Slovenská futbalová reprezentácia pred medzištátnym duelom vo Švédsku.
Slovenská futbalová reprezentácia pred medzištátnym duelom vo Švédsku. Foto: TASR

Slovenská futbalová reprezentácia v nedeľu spoznala súperov, ktorým bude čeliť v kvalifikácii o postup na v poradí 16. majstrovstvá Európy 2020. O osude nášho tímu rozhodol žreb v írskom Dubline.

Ten nám do E-skupiny určil Chorvátsko, Wales, Maďarsko a Azerbajdžan.

Slovensko doteraz hralo na Eure len raz, v roku 2016 pod vedením Jána Kozáka vypadlo v osemfinále s Nemeckom.

Reakcie po žrebe

Pavel Hapal, tréner SR (zdroj: www.futbalsfz.sk): "Ocitli sme sa vo vyrovnanej skupine, príde aj na pikantný súboj s Maďarskom, určite sa máme na čo sa tešiť. Chorvátsko je aktuálny vicemajster sveta, má neskutočnú kvalitu. Videl som ich posledný zápas v Anglicku, musím im vyjadriť rešpekt, no zároveň dodávam, že z tejto skupiny môže postúpiť ktorékoľvek mužstvo. S Walesom sme odohrali vzájomný zápas na ME 2016, môžeme z toho čerpať, v každom prípade, Walesania budú nepríjemným súperom. Vzájomné duely s Maďarskom budú niesť prvky rivality, Maďari disponujú kvalitným tímom, v žiadnom prípade ich nemožno podceniť, naopak, musíme sa na tohto súpera veľmi dobre pripraviť. Ďalším súperom bude Azerbajdžan, za ktorým budeme merať dlhú cestu. Ocitli sme sa v 5-člennej skupine, okrem kvalifikačných zápasov tak odohráme počas roka aj prípravné stretnutia. So žrebom môžeme byť spokojní, skupiny v ktorých figurujú tímy Španielska a Nemecka sú veľmi silné, naša skupina je veľmi vyrovnaná. Nepríjemné pocity som mal po tom, čo hrozilo, že by sme mohli byť nažrebovaní práve do skupiny s Nemeckom."

Ján Kováčik, prezident SFZ (zdroj: www.futbalsfz.sk): "So žrebom som spokojný, mohli sme dostať aj ťažšiu skupinu. Z prvého koša som si prial Chorvátsko, zápasy s Chorvátskom a Maďarskom budú mať náboj, v skupine máme aj nebezpečný Wales a nevyspytateľný Azerbajdžan. Nie je si z čoho veľmi vyberať. Najťažšie mi pri žrebe bolo, keď do C-skupiny vyžrebovali Írsko a potom ho presunuli do D-skupiny."

Karol Belaník, viceprezident SFZ (zdroj: www.futbalsfz.sk): "Žreb nám pridelil finalistu uplynulého svetového šampionátu v Rusku Chorvátsko a tento tím je top favorit skupiny. S Walesom sme nedávno hrali na ME vo Francúzsku a odohrali sme vyrovnaný zápas. S Maďarskom sme dlho nehrali, ale bude to veľké derby a Azerbajdžan vie byť nepríjemný najmä v domácom prostredí. Žreb hodnotím pozitívne, je to skupina, v ktorej sa dá hrať, okrem top favorita sú ostatné tímy vyrovnané, ale pokúsime sa odohrať vyrovnané zápasy aj s Chorvátskom. Mužstvo má potenciál tieto zápasy zvládnuť. Ocitli sme sa v päťčlennej skupine a tak bude mať tréner v prípravných zápasoch priestor vyskúšať nejakých nových adeptov na reprezentačný dres, myslím si, že aj toto je výhoda."

Zlatko Dalič, tréner Chorvátska: "Nie je to ani ľahké, ani ťažké. Dobré je, že máme dve blízke cesty na Slovensko a do Maďarska. Wales by mal byť dvojkou za nami. Samozrejme, nesmieme nikoho podceniť, musíme byť najlepší. Dobré je tiež, že budeme hrať iba osem zápasov. Ryan Giggs mi zagratuloval k výkonom na MS a povedal, že sme favoriti. Súhlasil ale so mnou, že skupina môže byť zradná. Očakávam veľký boj. Slovensko tiež hralo na minulých ME a postúpilo do osemfinále, vo Francúzsku hrali aj Maďari. Musíme byť sebavedomí a rešpektovať súperov. Sme vicemajstri sveta a každý nás bude chcieť zdolať. My ale musíme urobiť čo musíme, skončiť na prvých dvoch miestach."

Marco Rossi, tréner Maďarska: "Chorvátsko v tejto skupine vyčnieva nad všetkých jej ďalších účastníkov. Je favorit na prvé miesto. Na ostatných mužstvách je, aby sa pobili o postup z ďalšieho miesta."

Ryan Giggs, tréner Walesu: "Sme v 5-člennej skupine, s tým môžeme byť relatívne spokojní. Mohlo to skončiť aj horšie aj lepšie. Sú to nároční súperi a Chorváti vyčnievajú. V Modričovi majú jedného z najlepších hráčov sveta. Aj ďalší Chorváti sú skvelí futbalisti. Ukázali, že majú veľký charakter a nikdy sa nevzdávajú. Musíme hrať výborne, aby sme ich zdolali. My sme hrali v semifinále EURO 2016 vo Francúzsku za trénera Chrisa Colemana. Okúsili sme chuť úspechu a celá krajina za nami stála. Teraz to budeme chcieť opäť. Budem žiadať od mojich hráčov, aby sme takúto prekážku ešte raz zdolali a opäť zažili tieto pocity."

Gurban Gurbanov, tréner Azerbajdžanu: "Dostali sme mimoriadne zaujímavú skupinu. Bude to pre nás veľká skúsenosť. Každý tím v skupine poznáme. Pokúsime sa ukázať našu najlepšiu tvár. Bolo by skvelé, ak by sme mohli hrať zápasy na finálovom turnaji EURO v domácom prostredí."

Dovedna 55 reprezentácií patriacich pod UEFA sa rozdelilo do päť 5-členných skupín a päť 6-členných skupín.

Rozdelenie skupín (tímy sú zoradené podľa výkonnostných košov)

A-skupina: Anglicko, Česko, Bulharsko, Čierna Hora, Kosovo

B-skupina: Portugalsko, Ukrajina, Srbsko, Litva, Luxembursko

C-skupina: Holandsko, Nemecko, Severné Írsko, Estónsko, Bielorusko

D-skupina: Švajčiarsko, Dánsko, Írsko, Gruzínsko, Gibraltár

E-skupina: Chorvátsko, Wales, SLOVENSKO, Maďarsko, Azerbajdžan

F-skupina: Španielsko, Švédsko, Nórsko, Rumunsko, Faerské ostrovy, Malta

G-skupina: Poľsko, Rakúsko, Izrael, Slovinsko, Macedónsko, Lotyšsko

H-skupina: Francúzsko, Island, Turecko, Albánsko, Moldavsko, Andorra

I-skupina: Belgicko, Rusko, Škótsko, Cyprus, Kazachstan, San Maríno

J-skupina: Taliansko, Bosna a Hercegovina, Fínsko, Grécko, Arménsko, Lichtenštajnsko 

Zdroj: Twitter/EURO 2020

Finálový turnaj sa pri príležitosti 60. výročia prvých ME uskutoční v termíne 12. júna - 12. júla 2020. Turnaja sa zúčastní 24 tímov. Z každej z 10 kvalifikačných skupín postúpi na Euro najlepšia dvojica, o zvyšné štyri miestenky sa pobijú celky v play off Ligy národov. 

Euro 2020 bude hostiť 12 krajín, sú nimi Azerbajdžan (Baku), Bielorusko (Minsk), Belgicko (Brusel), Bulharsko (Sofia), Dánsko (Kodaň), Holandsko (Amsterdam), Izrael (Jeruzalem), Írsko (Dublin), Macedónsko (Skopje), Maďarsko (Budapešť), Nemecko (Mníchov), Rumunsko (Bukurešť), Rusko (Petrohrad), Škótsko (Glasgow), Španielsko (Bilbao), Švédsko (Štokholm), Taliansko (Rím) a Wales (Cardiff).

Pred žrebom

Zverenci trénera Pavla Hapala figurovali v 3. výkonnostnom koši, nasadenie tímov určili výsledky v skupinovej fáze nedávno skončenej Ligy národov.

1. kôš: Švajčiarsko, Portugalsko, Holandsko, Anglicko, Belgicko, Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Chorvátsko, Poľsko
2. kôš: Nemecko, Island, Bosna a Hercegovina, Ukrajina, Dánsko, Švédsko, Rusko, Rakúsko, Wales, ČR
3. kôš: SLOVENSKO, Turecko, Írsko, Severné Írsko, Škótsko, Nórsko, Srbsko, Fínsko, Bulharsko, Izrael
4. kôš: Maďarsko, Rumunsko, Grécko, Albánsko, Čierna Hora, Cyprus, Estónsko, Slovinsko, Litva, Gruzínsko
5. kôš: Macedónsko, Kosovo, Bielorusko, Luxembursko, Arménsko, Azerbajdžan, Kazachstan, Moldavsko, Gibraltár, Faerské ostrovy
6. kôš: Lotyšsko, Lichtenštajnsko, Andorra, Malta, San Maríno

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Futbal

Už ste čítali?