11. 06. 2019 06:00 | ŠAŠTÍN-STRÁŽE/Marcel Marcišiak

Ultras, stovky divákov a rivalita: Takto vyzerá dedinské derby, ktoré nemá na Slovensku obdoby

Ľudia sa už podpichujú týždeň dopredu.

Zápas Spartak Šaštín-Stráže - Slovan Šaštín-Stráže
Zápas Spartak Šaštín-Stráže - Slovan Šaštín-Stráže Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Ľudia už asi hodinu pred úvodným hvizdom prichádzajú na štadión a pridávajú sa k tým, ktorí si prišli vychutnať aj predzápas starých pánov. Niektorí popíjajú pivo, iní jedia cigánsku pečienku, guláš či langoš. Popritom sa priateľsky podpichujú a netrpezlivo čakajú na vrchol sezóny.

„Oco hral za Slovan, dedo za Spartak," hovorí vzrušene vnuk babke, čím narážal na veľkú rivalitu medzi oboma mužstvami. Nejde však o najznámejšie derby na Slovensku medzi Slovanom Bratislava a Spartakom Trnava, ale o veľké „záhorácke El Clasico".

Spojené obce do jedného mesta

Nachádzame sa v meste Šaštín-Stráže. Už podľa názvu je zrejmé, že mesto vzniklo spojením dvoch obcí začiatkom 60. rokov, ktoré rozdeľuje rieka Myjava.

„Som hrdý Strážan," hovorí zanietený fanúšik s tým, že sa v meste všetci rešpektujú a majú medzi sebou kamarátske vzťahy, ale keď ide o futbal, tak každý vie, odkiaľ pochádza.

Už z týchto slov je jasné, že o rivalitu nie je núdza a cítiť ju pri každom malom rozhovore aj priamo na štadióne. „Už týždeň pre zápasom sa ľudia podpichujú," s úsmevom hovorí Igor Daniel, predseda klubu Slovan Šaštín-Stráže.

Je potom možné, aby hrali odchovanci Slovana za Spartak a opačne? Na prekvapenie je to vraj celkom bežné. „Ja som odchovanec Stráží a teraz som predseda klubu v Šaštíne," smeje sa Daniel.

Hráčí Spartaku a Slovana si pred zápasom podávajú ruky
Hráčí Spartaku a Slovana si pred zápasom podávajú ruky Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Zápas Spartak Šaštín-Stráže - Slovan Šaštín-Stráže
Zápas Spartak Šaštín-Stráže - Slovan Šaštín-Stráže Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Hráči neabsolvujú pred derby špeciálnu prípravu, majú dva tréningy ako pred každým iným zápasom. O motiváciu však nie je núdza. „Na bežný zápas chodí dvesto ľudí, keď sa hrá derby, tak príde aj päťsto," dopĺňa Karol Sojka, predseda klubu Spartak Šaštín-Stráže.

Minulú sezónu prišlo 700, teraz to bolo približne 650 divákov. Aj vďaka tomu bola malá, ale útulná tribúna plná, mnoho ľudí stálo aj okolo ihriska. Atmosféru dopĺňali „ultras" domáceho Spartaka, ktorí si doniesli veľký bubon.

Mimochodom takúto, ale aj nižšiu návštevnosť mali v tejto sezóne viaceré zápasy vo Fortuna lige.

Diváci na zápase
Diváci na zápase Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Diváci na zápase
Diváci na zápase Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Domáci Spartak patrí v tejto sezóne medzi najlepšie tímy v okresnej lige. Naopak, Slovan bojuje o záchranu. Rozdiel kvality vidno aj počas celého zápasu, čo paradoxne utlmilo emócie domácich fanúšikov.

„Všetci čakáme víťazstvo našich. Otázkou je len skóre," hovorí sa medzi ľuďmi na štadióne. Očakávania sa naplnili a Spartak nepustil Slovan k slovu takmer celých 90 minút. Napokon vyhral rozdielom triedy 5:2.

Koniec zápasu
Koniec zápasu Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Prečo Spartak a Slovan?

Dva kluby v jednom malom meste a ešte sa volajú Spartak a Slovan. Okolo ich pomenovania sa však vznáša záhada. „Na túto otázku vám nevieme odpovedať," zhodli sa obaja predstavitelia klubov, ktorí zostali otázkou zaskočení. Vraj sa musíme popýtať starších fanúšikov.

„Spartak sa voláme preto, lebo sme vždy fandili Spartaku Trnava," hovorí miestny fanúšik Stráží s tým, že Šaštín vždy fandil Slovanu Bratislava.

Hráči sa zdravia po zápase
Hráči sa zdravia po zápase Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Túto verziu nám ale nevedel potvrdiť nikto iný, iným sa zas táto teória vôbec nepozdávala. „Som Strážan a vždy som fandil Slovanu," povedal asi 75-ročný fanúšik miestneho Spartaku.

„Na výročnej členskej schôdzi v roku 1968 prešiel futbal pod patronát MNV a zmenil názov na Slovan Šaštín," uvádza sa v histórii klubu. V tom istom roku si zmenil názov aj vtedajší Družstevník Stráže na Spartak Stráže. Viac sme sa od pamätníkov, ale i z klubových archívov nedozvedeli.

Príde k spojeniu klubov?

Na Slovensku má v súčasnosti problém prežiť jeden futbalový klub v malom meste, nieto dva. „Myslím si, že v budúcnosti sa tieto dve mužstvá určite spoja," hovorí s istotu v hlase Karol Sojka. Prikyvuje aj Igor Daniel, ktorý dodáva, že po ďalšej sezóne by už k samotnému zlúčeniu mohlo dôjsť.

Na druhej strane ale priznávajú, že to nebude vôbec jednoduché. „Spojíme sa, tak napríklad nebudeme mať 16 žiakov, ale 30. A teraz povedzte niektorému z rodičov, že ich dieťa nemôže hrať," vysvetľuje Sojka zo Spartaku s tým, že obdobná situácia nastane aj v ostatných kategóriách.

Fanúšikovia si spojenie nepripúšťajú
Fanúšikovia si spojenie nepripúšťajú Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Fanúšikovia si spojenie nepripúšťajú
Fanúšikovia si spojenie nepripúšťajú Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Väčší problém sa ale črtá u fanúšikoch v oboch táboroch. „Tieto dve mužstvá sa nikdy nespoja, to nie je možné!" znelo zborovo, keď sme sa na tento zámer náhodne pýtali viacerých miestnych.

Nešlo by ale o prvý takýto pokus. O to isté sa pokúsili funkcionári začiatkom 60. rokov. Vydržalo to len sezónu, následne si kluby išli vlastnou cestou.

Chýbajú peniaze a deti

Podporovatelia, ale aj odporcovia zlúčenia sa zhodujú, že záujem detí o futbal sa pomaly ale iste vytráca. „Mladí sú len na počítačoch a mobiloch, nechce sa im športovať. Navyše nikomu sa nechce hrať zadarmo, všetci čakajú nejakú odmenu," vraví jeden z fanúšikov, ktorému prikyvujú aj ostatní.

Problém je však aj s odlivom mladých do väčších klubov. Na Záhorí sa totiž pozornosť sústredí na Senicu, ktorá hrá Fortuna ligu a Skalicu, ktorá účinkuje o ligu nižšie.

„Robia rôzne nábory, čím vlastne vysávajú detí z miestnych klubov. Keď má chalan perspektívu, tak ho s radosťou pustíme. Ale keď tam ide, aby bol len do počtu, tak to je zlé," dopĺňa Daniel s tým, že im potom tieto deti chýbajú. Z roka na rok tak upadá aj kvalita futbalu.

Vstupenka na zápas
Vstupenka na zápas Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Klub sa snaží zarobiť aj predajom jedla a pitia
Klub sa snaží zarobiť aj predajom jedla a pitia Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Ďalším problémom sú chýbajúce finančné prostriedky. Obe mužstvá dotuje mesto, plus im vypomáhajú miestni sponzori. „Mesto sa snaží obom klubom dávať rovnako," zhodujú sa obaja predsedovia klubov. Ak by však chceli napredovať a postúpiť do vyššej súťaže, potrebovali by rozhodne viac.

„Peniaze dostávajú mužstvá, ktoré hrajú vyššie. Ale keď chcete hrať vyššie, musíte mať peniaze," vraví o začarovanom kruhu Daniel. Toto považuje aj za jeden z hlavných dôvodov, ktorý dusí dedinský futbal na Záhorí. A my už len dodávame, že niečo podobné sa zrejme deje aj v iných regiónov Slovenska.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Futbal

Už ste čítali?