13. 01. 2022 16:02 | BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

Kližan zaútočil na orientáciu Navrátilovej. Prečítajte si, ako reagovala strana, s ktorou je spájaný

Všetko začalo reakciou legendárnej tenistky na prípad Novaka Djokoviča, ktorý sa zrejme predstaví na Australian Open, hoci je nezaočkovaný.

Martin Kližan
Martin Kližan Foto: TASR

Pretrvávajúci prípad tenistu Novaka Djokoviča v súvislosti s jeho peripetiami pred blížiacim sa Australian Open (AO) vyvolal vlnu rozličných názorov. Kým jedni Srba podporujú a chcú, aby v Austrálii hral, druhá strana nesúhlasí s udelením výnimky.

Dvadsaťnásobný grandslamový šampión totiž ako jeden z mála nie je zaočkovaný proti ochoreniu COVID-19, čo skritizovalo viacero známych osobností.

Medzi ne patrí aj legendárna Martina Navrátilová. Američanka českého pôvodu uviedla, že táto „sága“ nemusela zájsť takto ďaleko. „Všetkému sa dalo predísť, ak by sa Novak nechal zaočkovať. Veľmi ho obdivujem, najmä jeho mentálnu silu v zápasoch, ale nedokážem obhájiť jeho rozhodnutie nezaočkovať sa. Myslím si, že v súčasnom svete treba priniesť aj osobnú obeť a myslieť tiež na iných,“ povedala trojnásobná šampiónka Australian Open.

Martina Navrátilová.
Martina Navrátilová. Foto: TASR/AP
 

Jej slová sa nestretli s pochopením u bývalého slovenského reprezentanta Martina Kližana. Tenista na svojom profile na sociálnej sieti Instagram totiž zaútočil na homosexuálnu orientáciu Navrátilovej. Tá sa k nej otvorene priznáva, v roku 2014 si v New Yorku zobrala bývalú Miss Sovietskeho zväzu Juliu Lemingovú.

„Práve čítam, ako najznámejšia športová lesbička dáva rozumy, čo má a čo nemá robiť Novak Djokovič ohľadom vakcinácie - čiže s vlastným telom. Neviem či si je pani Navrátilová vedomá ako vôbec funguje najdôležitejší proces na svete, a to proces rozmnožovania ľudskej rasy, ale ak si náhodou číta tento status, tak nie, pani Navrátilová, novorodenca nevie počať žena so ženou a ani muž s mužom,“ napísal niekdajší 24. hráč sveta Kližan.

Príspevok Martina Kližana, ktorý následne odstránil.
Príspevok Martina Kližana, ktorý následne odstránil. Foto: reprofoto: Instagram/klizan_martin
 

Kližan v príspevku reagoval aj na fakt, že Navrátilová v čase komunistického režimu emigrovala do USA. „Pripomínam ešte aj azda to, že práve VY ste ušla z ČSSR a vzdala sa svojho občianstva len preto, že ste si chceli žiť svoj ‚AMERICAN DREAM‘ a nepodliehať istému režimu príkazov a zákazov v tom období. Preto práve VY ste tá posledná osoba, od ktorej by tento svet čakal vyjadrenie na tému dať sa POVINNE zaočkovať,“ zakončil Kližan.

Homofóbne tvrdenia

Viacerí tento príspevok považujú za neprimeraný, ba až priam pohoršujúci. Martin Macko zo združenia Iniciatíva Inakosť považuje Kližanov príspevok za hlúpy.

„Homofóbia sa prejavuje aj tak, že človeka neposudzujeme na základe jeho individuálnych vlastností, ale naopak, prisudzujeme mu negatívne vlastnosti len na základe toho, že patrí medzi LGBTI ľudí. Zdá sa, že v myšlienkovom svete pána Kližana lesby ako skupina neovládajú biológiu človeka, a tak nemôžu odporúčať očkovanie,“ uviedol.

Kližanov príspevok negatívne hodnotí aj verejná ochrankyňa ľudských práv Mária Patakyová. „Tvrdenia, ktoré sú nerešpektujúce či ponižujúce voči LGBTI ľuďom, sú homofóbne a prispievajú k zvyšovaniu tenzie v spoločnosti a negatívneho postoja voči skupinám ľudí, ktorých práva sú už beztak ohrozované,“ uviedla pre náš web Kancelária verejného ochrancu práv.

Jeden z najtalentovanejších a najpopulárnejších slovenských tenistov Martin Kližan ukončil aktívnu kariéru iba minulý rok. Podľa informácií portálu Plus jeden deň sa na jeseň rozhodol spolupracovať s aktuálne najsilnejšou politickou stranou Hlas-SD.

„Moja priateľka je v pracovnej skupine strany a dlhší čas som sa o to zaujímal,“ povedal pre citovaný zdroj Kližan. Priznal, že jeho najväčším motívom pre tento krok bolo, že „za posledných 10 rokov šiel u nás šport veľmi dole.“

V poslednom období Kližan na svojom instagramovom profile publikoval niekoľko príspevkov s predstaviteľmi tejto strany, ktorú v postoch aj označoval.

S podpredsedníčkou strany Zuzanou Dolinkovou

S členom Hlasu Michalom Bartekom

Oslovili sme teda samotnú stranu, či je Martin Kližan súčasťou Hlasu. Hovorkyňa Pellegriniho strany Patrícia Medveď Macíková sa k tomu odmietla vyjadriť. Krátko po našej otázke Kližanov kontroverzný príspevok z Instagramu zmizol. „Nemôžeme komentovať všetko, čo sa mihne okolo ľudí, ktorí sa tvária, že majú niečo spoločné so stranou Hlas-SD,“ uviedla pre tvnoviny.sk.

S predsedom strany Petrom Pellegrinim

Uverejnil používateľ Martin Kližan Utorok 2. novembra 2021

Sám bývalý tenista nám povedal, že nie je členom strany Hlas-SD. Na dodatočné otázky o tom, či so stranou nejako spolupracuje a prečo príspevok zo sociálnej siete zmazal, už neodpovedal.

„Je smutné, že za tých 15 rokov, ako som vzorne reprezentoval krajinu a držal dlhodobo slovenský tenis v svetovej špičke, či už v Davis Cupe alebo mimo neho, ste sa so mnou skontaktovali len preto, aby ste sa ňúrali práve v tejto veci,“ reagoval Kližan.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Tenis

Už ste čítali?