03. 02. 2016 10:53 , článok bol aktualizovaný 03. 02. 2016 15:55 | MOGADIŠO/TASR,al

Muža po výbuchu vycuclo z lietadla, pilotovi sa podarilo bezpečne pristáť

Jeho telo našli spálené 24 kilometrov od letiska.

Untitled-1.jpg
Untitled-1.jpg Foto: twitter.com/Harun Maruf

Hororová scéna sa udiala v lietadle Daallo Airlines na trase zo somálskeho Mogadiša do Džibuti v Džibutsku. Bomba vybuchla vo výške od sedem do takmer desať kilometrov, lietadlo našťastie nebolo ďaleko od letiska. Nikto netuší, ako sa výbušnina do Airbusu A321 dostala.

Pilotovi sa podarilo bezpečne pristáť, bok lietadla však bol roztrhnutý. Pravdepodobne odtiaľ vypadol človek, ktorého spálené telo našli ležať 24 kilometrov od letiska. Všetko sa to stalo len päť minút po vzlete. Dvaja ďalší cestujúci sa zranili, ďalším sa našťastie nič nestalo.

„Myslím, že to bola bomba. Našťastie riadenie letu nebolo poškodené, tak som sa mohol vrátiť na letisko a pristáť. Počas celej mojej kariéry sa nič také ešte nestalo. vďaka bohu, že to dopadlo dobre," povedal pre CNN pilot lietadla, 64-ročný Srb Vladimir Vodopivec.

Americký odborník na letectvo John Goglia, ktorý si prezrel fotografie diery v trupe, vyhlásil, že spôsobené poškodenie sa zhoduje s následkami výbušného zariadenia. Podľa neho ešte existuje druhá možnosť, že išlo o výbuch z pretlaku, a to kvôli únave materiálu plášťa alebo chybe v tomto materiáli.

Zástupca somálskeho veľvyslanca pri OSN Awale Kullane, ktorý bol na palube lietadla, napísal na Facebooku, že "počul hlasný zvuk a niekoľko sekúnd nevidel nič iné, iba dym". Keď bola opäť dobrá viditeľnosť, cestujúci spozorovali, že na lietadle chýba "poriadne veľký kus", dodal Kullane.

Zástupca veľvyslanca, ktorý cestoval do Džibutska na konferenciu diplomatov, zverejnil na Facebooku aj video zachytávajúce niektorých pasažierov, ako si v lietadle nasadzujú na tvár kyslíkové masky. Neskôr video stiahol. Objavili sa tiež správy, že po explózii vypadli cez dieru v lietadle pasažieri.

Policajt Muhammad Hasan v neďalekom meste Balad vyhlásil, že obyvatelia našli telo staršieho muža, ktorý možno vypadol z lietadla. Balad je metropolou roľníckej oblasti Šabajlí al-Wustá (Shabeellaha Dhexe) a leží približne 30 kilometrov severne od metropoly Mogadišo.

Somálsko zažíva povstanie islamistickej extrémistickej skupiny aš-Šabáb, ktorá je zodpovedná za mnoho krvavých útokov po celej krajine.


Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?