25. 04. 2016 19:32 | PRIPIAŤ/TV Markíza

Sergej sa vrátil do bytu, kde býval, keď vybuchol Černobyľ. Manželka nenašla odvahu

Reportér Ján Tribula nakrútil sériu reportáží priamo v zóne smrti.

Sergej Grigorevič Parykvaš sa vrátil po 30 rokoch do bytu, v ktorom býval keď vybuchol Černobyľ.
Sergej Grigorevič Parykvaš sa vrátil po 30 rokoch do bytu, v ktorom býval keď vybuchol Černobyľ. Foto: TV Markíza
Výbuchom poškodený 4. blok atómovej elektrárne v Černobyle, ktorý otriasol Ukrajinou 26. apríla 1986.
Sergej Grigorevič Parykvaš sa vrátil po 30 rokoch do bytu, v ktorom býval keď vybuchol Černobyľ.
Na archívnej leteckej snímke z apríla 1986 je ukrajinská jadrová elektráreň v Černobyle dva alebo tri dni po tom, čo v jej kompl

Už len pár hodín ich delilo od najväčšej priemyselnej nukleárnej tragédie v dejinách. Túto noc pred 30 rokmi sa ich životy zmenili od základov.

Celé 50-tisícové mesto po výbuchu evakuovali za 180 minút

Mesto Pripiať na Ukrajine bolo pýchou vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Po výbuchu jadrovej elektrárne v Černobyle ľudia spočiatku nevedeli čo sa stalo, no s následkami bojujú dodnes. V predvečer výročia tohto nešťastia vám ponúkame prvú z reportáži, ktorú náš štáb nakrútil priamo v zóne smrti.

Do mesta duchov - Pripiať na severe Ukrajiny sa vybral reportér TV Markíza Jano Tribula a sprevádzal ho tam muž, ktorý pred 30 rokmi odtiaľ musel ujsť s celou svojou rodinou.

 

Výbuchom poškodený 4. blok atómovej elektrárne v Černobyle, ktorý otriasol Ukrajinou 26. apríla 1986.
Výbuchom poškodený 4. blok atómovej elektrárne v Černobyle, ktorý otriasol Ukrajinou 26. apríla 1986. Foto: TASR/AP
 

Sergej Grigorevič Parykvaš nás zaviedol do svojho bytu v paneláku, v ktorom žil s manželkou a svojim malým synom iba dva roky. V spustnutom byte sme našli jeho klavír, rozbité kusy nábytku. Sergej už ale smútok nepociťoval. Čas síce zahojil rany, no spomienky ostali. Veď úrady ľudí nechali evakuovať až 36 hodín po výbuchu.

 

Plynové masky a bábika na podlahe ZŠ v ukrajinskom meste Pripiať, ktoré je iba pár kilometrov od atómovej elektrárne Černobyľ.
Plynové masky a bábika na podlahe ZŠ v ukrajinskom meste Pripiať, ktoré je iba pár kilometrov od atómovej elektrárne Černobyľ. Foto: TASR/AP
 

Navštívili sme školu, nemocnicu, lunapark a ďalšie miesta, ktoré sú mlčiacimi svedkami obrovského nešťastia, ktoré zasiahlo Európu 26. apríla 1986.

S kamerou sme boli aj v Černobyľskej jadrovej elektrárni. Ako to tam vyzerá dnes si môžete pozrieť v nasledujúcej reportáži.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?