26. 04. 2016 19:49 | ČERNOBYĽ/TV Markíza

Navštívili sme posledné rodiny, ktoré dodnes žijú v zóne smrti pri Černobyle

Starkí dostávajú penziu okolo 45 eur, napriek tomu sa ale nesťažujú. Jedlo im dovezú len párkrát za mesiac.

Ľudia, ktorí stále žijú v zóne smrti pri Černobyle.
Ľudia, ktorí stále žijú v zóne smrti pri Černobyle. Foto: TV Markíza
Príbuzný obete havárie v Černobyle kladie fotografiu k pamätníku obetiam černobyľskej havárie v Kyjeve. 27. apríla
Na jedinečnej fotografii havarovaný štvrtý reaktor černobyľskej jadrovej elektrárne, ktorú urobil fotograf tejto elektrárne Anat
Na archívnej leteckej snímke z apríla 1986 je ukrajinská jadrová elektráreň v Černobyle dva alebo tri dni po tom, čo v jej kompl

Len na ukrajinskej strane vysťahovali úrady takmer 100 obcí a dve mestá, ďalšie v Bielorusku. Mnoho ľudí po výbuchu začalo nový život v iných oblastiach bývalého Sovietskeho zväzu, no asi 700 ľudí sa napriek riziku chcelo vrátiť späť.

Dnes žije už len posledná stovka z nich. Bývajú v skromných drevených domoch, väčšina z nich sú dôchodcovia. Ukrajinci sú ale zjavne majstri v prežití. Starkí dostávajú penziu okolo 45 eur, napriek tomu sa ale nesťažujú. Jedlo im dovezú len párkrát za mesiac, lekár k ním príde len ak ho dovezú hasiči.

Tí im zároveň poorú políčka, prípadne pomôžu zasiať obilniny. Veľa ich príbuzných zomrelo na rakovinu, no nikdy im nikto nepotvrdil, že je to dôsledok výbuchu v jadrovej elektrárni. S radiáciou v oblasti sa jednoducho naučili žiť a poniektorí ju vraj cítia. Dokonca vedia, ktoré hríby sú kontaminované a ktoré môžu použiť v kuchyni.

Ukrajinci v tejto oblasti sú mimoriadne skromní a pohostinní. Viac v reportáži Jána Tribulu, ktorú nakrútil s kameramanom Janom Kubaským.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?