28. 06. 2016 09:50 | PRAHA/TASR

Tisícmi sviečok si v Prahe pripomenuli pamiatku obetí komunizmu

Komunisti Horákovú obesili napriek tomu, že za jej záchranu intervenovali známe zahraničné osobnosti.

Milada Horáková s prezidentom Benešom (stojí za ním).
Milada Horáková s prezidentom Benešom (stojí za ním). Foto: TASR

Tisíce sviečok a iných svetiel pripomenuli v pondelok večer v Prahe pamiatku obetí komunistického režimu. Verejné spomienkové podujatia sa konali na 66. výročie popravy českej političky a obete justičnej vraždy Milady Horákovej, informoval dnes Český rozhlas.

Deň pamiatky obetí komunistického režimu sa v ČR každoročne slávi 27. júna, v deň výročia Horákovej popravy. "Milada Horáková sa stala symbolom i ďalších obetí komunistického režimu, ktorých bolo mnoho," vysvetlil Petr Marek z platformy Bez komunistů.cz, ktorá organizovala zapaľovanie sviec.

Horákovú popravili komunisti v roku 1950 v pankráckej väznici na základe vykonštruovaných obvinení z velezrady. Na mieste jej popravy sa v pondelok popoludní zišli na pietnom akte bývalí politickí väzni, politici, predstavitelia armády, justície a väzenskej služby.

Vo večerných hodinách potom na pražskom ostrove Kampa ľudia na súmraku zapaľovali sviečky, z ktorých vytvárali srdcia a iniciálky mena Milady Horákovej, vôbec jedinej ženy popravenej v rámci politických procesov zinscenovaných úradmi komunistického Československa. Komunisti Horákovú obesili napriek tomu, že za jej záchranu intervenovali známe zahraničné osobnosti vrátane Alberta Einsteina a Winstona Churchilla.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?