08. 07. 2016 17:39 | VARŠAVA/KYJEV

Poľský Senát označil volynský masaker za genocídu

Podľa Senátu zahynulo v oblasti Volyne približne 100.000 Poliakov.

Ukrajinskí nacionalisti.
Ukrajinskí nacionalisti. Foto: volhyniamassacre.eu

Horná komora poľského parlamentu (Senát) prijala dnes rezolúciu, ktorou označila masaker Poliakov na severozápade Ukrajiny (tzv. volynský masaker) počas druhej svetovej vojny za genocídu.

Návrh podporilo 60 senátorov z 84. Senát vyzval dolnú komoru parlamentu (Sejm), aby uznala 11. júl za "Národný deň spomienky na obete genocídy spáchanej ukrajinskými nacionalistami na občanoch Druhej poľskej republiky". Rezolúcia zároveň vyjadruje vďačnosť tým Ukrajincom, ktorí riskovali svoje životy, aby zachránili Poliakov, uviedla agentúra UNIAN.

Podľa Senátu zahynulo v oblasti Volyne približne 100.000 Poliakov. Ukrajinskí historici ale pripomínajú tisíce Ukrajincov zabitých počas tohto masakru. Taktiež tvrdia, že počet obetí, o ktorom hovoria ich poľskí kolegovia, je prehnaný. Ukrajinskí historici hovoria o najviac 30.000 mŕtvych.

S odvolaním sa na historické dôkazy taktiež pripomínajú, že mnoho Poliakov brutálne zavraždili príslušníci sovietskej tajnej služby NKVD, ktorí sa vydávali za bojovníkov Organizácie ukrajinských nacionalistov - Ukrajinskej povstaleckej armády (OUN-UPA).
Dolná komora poľského parlamentu (Sejm) v júli 2013 odmietla uznať volynský masaker za genocídu.

Taktiež nepodporila návrh skupiny poslancov o vyhlásení 11. júla, keď v roku 1943 zahynulo najviac etnických Poliakov, za Deň spomienky na obete volynskej tragédie.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?