17. 09. 2016 15:59 , článok bol aktualizovaný 17. 09. 2016 16:47 | BRATISLAVA/TASR

Reakcie zahraničných médií na bratislavský samit

Prečítajte si, čo všetko o ňom napísali v Nemecku, Rakúsku, Česku, Maďarsku, Veľkej Británii, Spojených štátoch,

16092016summit_BA11364939.jpg
16092016summit_BA11364939.jpg Foto: TASR

Nemecko - Bild: Európa pochopila, teraz treba už iba konať

Premiéri členských krajín Európskej únie "konečne" pochopili, že ich prejavy o Únii nebudú mať priveľkú hodnotu, "ak neskončí teror a nekontrolované prisťahovalectvo posunie voličov na pravý okraj politického spektra. V komentári k neformálnemu samitu, ktorého dejiskom bola v piatok Bratislava, to napísal najčítanejší nemecký denník Bild.

Aj Angela Merkelová už podľa periodika pochopila, že snaha vnútiť záväzné kvóty na prerozdeľovanie utečencov v rámci Únie iným krajinám vyvoláva iba odpor a obranu. Preto privítala návrh krajín Vyšehradskej štvorky o flexibilnej solidarite ako základ pre ďalší dialóg a posúdenie možností i vôle jednotlivých krajín prispieť nielen individuálne, ale v rámci spoločenstva k ochrane hraníc a rozvojovej pomoci, konštatovalo periodikum.

"Európa pochopila, teraz treba už iba konať," napísal denník Bild.

Nemecko - Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ): Pre Boha nezačnite diskusiu o inštitucionálnej štruktúre EÚ

Mienkotvorné noviny v komentári akcentovali, že po referende, v ktorom sa Briti rozhodli pre odchod z Únie, sa teraz začína nová etapa. Európania by v nej mali dať jasne najavo, čo pre nich znamená EÚ, zomknutie a spolupráca. Na to je potrebná rozvážna analýza a následne realizácia programu, avšak "pre Boha nezačnite diskusiu o inštitucionálnej štruktúre EÚ".

Nemecko - Der Tagesspiegel: Namiesto agademickej diskusie pragmatická mapa

Namiesto "akademickej diskusie" pripravili európski lídri na samite v Bratislave "pragmatickú cestovnú mapu", napísal iný nemecký denník Der Tagesspiegel a dodal, že tento prostredníctvom ochrany vonkajších hraníc ponúka východoeurópskym krajinám možnosť na aktívnu účasť a šancu, aby zabudli na svoje nedostatky v oblasti prijímania utečencov. Relatívna zhoda názorov panovala však na vrcholnej schôdzke podľa názoru tohto periodika iba preto, že počet utečencov výrazne poklesol a ak by sa to zmenilo, potom sa môže opäť vyostriť konflikt s krajinami, ktoré odmietajú prijať migrantov.

Holandsko - De Telegraaf: Krajiny V4 sa vyslovili za solidaritu, ktorá sa im práve hodí

Predovšetkým v bezpečnostných otázkach a v aspektoch boja proti terorizmu musia občania vnímať, že európska spolupráca je užitočná. Tam, kde však bolo cieľom vyžarovať jednotu, bolo zrejmé, že rozdelenosť v rámci EÚ je ešte stále veľmi veľká. Krajiny Vyšehradskej štvorky sa vyslovili za flexibilnú solidaritu, inými slovami solidaritu, ktorá sa im práve hodí. To je evidentné na ich tvrdošijnom odmietaní spolupráce pri záväznom prerozdeľovaní utečencov.

V materiáli o piatkovom neformálnom samite EÚ v Bratislave to napísal dnes najčítanejší holandský denník. Podľa periodika neboli slová predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera o rozhodujúcom roku pre spoločenstvo prehnané. V roku 2017 sa budú konať voľby v Nemecku, ale aj vo Francúzsku a v Holandsku. Ak sa v Nemecku alebo vo Francúzsku dostanú k moci eurokritické strany, ocitne sa celý európsky projekt v ohrození.

Rakúsko - Die Presse: EÚ musí podať V.Británii ruky vo vlastnom záujme

Paríž a niekoľko ďalších vlád členských krajín Európskej únie sa pohráva s myšlienkou potrestať Londýn za jeho osobitnú cestu, za jeho želanie o rozvod. Európska únia však musí vo vlastnom záujme podať ruky odpadlíckej krajine.

Ak by pokračovala nová euroskleróza ako vo finančnej a dlhovej kríze, ak by sa národný egoizmus rozšíril ešte viac ako v čase utečeneckej krízy, Európa a jej občania by prišli o 60 rokov osvedčený rámec blahobytu a mieru.

Na margo ďalšieho smerovania Európskej únie, o ktorom sa hovorilo v piatok na neformálnom samite jej lídrov v Bratislave, to dnes napísal rakúsky mienkotvorný denník.

Podľa rovnakého zdroja zostáva preto úlohou ostávajúcich 27 členských štátov únie prioritne definovať nanovo ich spoluprácu. V tejto veľkej rodine je potrebné opäť viac priestoru pre jednotlivé subjekty, súčasne však v podstatných otázkach konzekventnejšie a presaditeľnejšie postoje. Tak napríklad už nemožno viac akceptovať, že sa jednotlivé národné vlády ako napríklad maďarská prenesú ponad väčšinového rozhodnutia.

Maďarsko - Index.hu: Na bratislavskom summite sa stal pravý opak toho, čo tvrdí Orbán

Po bratislavskom neformálnom samite Európskej únie sa predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vyjadroval o výsledkoch schôdzky skôr negatívne. Maďarský spravodajský server Index.hu dnes v tejto súvislosti konštatoval, že je zaujímavé, že poľská premiérka Beata Szydlová a predseda vlády SR Robert Fico sa vyjadrili o výsledkoch uznanlivo, dokonca aj schválený záverečný dokument summitu protirečí Orbánovi.

Prečo bol maďarský premiér rozčarovaný, keď by sa v podstate mohol tešiť rozhodnutiam EÚ, kladie si otázku server. Orbán v piatok večer povedal, že schôdzka bola neúspešná, pretože sa nepodarilo zmeniť prisťahovaleckú politiku Bruselu. Podľa neho v únii naďalej panuje sebazničujúca a naivná prisťahovalecká politika.

Maďarsko - 444.hu: Podľa Orbána bude maďarský plebiscit proti kvótam v každom prípade potrebný

Szydlová i Fico hovorili o úspechu samitu a ocenili, že sa zmenila utečenecká politika únie. Zmena nastala práve smerom, ktorým si to pôvodne želal Orbán. Je však zrejmé, že ak by to maďarský premiér priznal, potom by nemohol pokračovať v kampani októbrového referenda o kvótach, v ktorom útočí proti EÚ, píše spravodajský server 444.hu.

Podľa Orbána bude maďarský plebiscit proti kvótam v každom prípade potrebný. V záverečnom komuniké bratislavského stretnutia je jasne naznačené, že Rada EÚ už nechce použiť v budúcnosti žiadne nástroje, v ktorých nevládne konsenzus. Z toho vyplýva, že je nepravdepodobné, že by sa zopakovala situácia z vlaňajšieho septembra, kedy napriek odmietaniu viacerých členských krajín - medzi nimi aj Maďarska - rada ministrov vnútra schválila doposiaľ jediné rozhodnutie o kvótach, ktoré je záväzné aj pre Maďarsko.

Česko - Novinky.cz: Juncker na summite EÚ so svojou predstavou príliš neuspel

"Cestovnú mapu" - teda projekt ďalších dôležitých krokov únie na budúci polrok - očakával od piatkového neformálneho samitu EÚ v Bratislave jeho hostiteľ, slovenský premiér Robert Fico. Počas "brutálne úprimnej" diskusie sa nakoniec dočkal hneď dvoch konkurenčných návrhov, analyzuje český spravodajský server.

Jeden z týchto návrhov predložil šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker, s druhým prišiel "europrezident" Donald Tusk. Návrhy samitu však ukázali, že Juncker príliš neuspel, domnievajú sa Novinky, online magazín českého denníka Právo.

"Je to vec, ktorú pán Juncker predložil ako informáciu," povedal neskôr český premiér Bohuslav Sobotka a zmierlivo vyzdvihoval zmeny v postoji šéfa eurokomisie v priebehu poslednej doby.

Juncker vo svojom pláne navrhol nové aktivity na únijnej úrovni, čo obvykle znamená posilnenie vplyvu inštitúcií EÚ. Návrhy samitu zdôraznili však skôr naplnenie toho, čo sa už v únii dohodlo.

Podľa Junckerových predstáv by tak napríklad už v júni 2017 malo padnúť rozhodnutie o vytvorení funkčných bojových skupín EÚ, únijného operačného veliteľstva a fondu na podporu obranného priemyslu.

Summit však podporil len to, aby sa ihneď začala naplňovať deklarácia o spolupráci s NATO a aby sa lepšie využili ustanovenia únijných zmlúv, všímajú si Novinky.cz. Juncker vyzýval aj na vytvorenie Zborov európskej solidarity, ktoré majú dať mladým šancu na dobrovoľnícku prácu. Podľa samitu sa má však radšej ďalej rokovať o boji s nezamestnanosťou mladých ľudí.

Summit sa s Junckerom zhodol na potrebe posilniť únijný investičný fond - prezidenti a premiéri však požadujú, aby sa najskôr vyhodnotili jeho doterajšie výsledky, sumarizujú české Novinky.

V. Británia - The Financial Times: Lídri EÚ dostali ranu od Orbána a Renziho

Lídri Európskej únie sa pokúsili o obnovenie dôvery a spochybnenie zjednodušujúcich posolstiev populistov, avšak toto ich úsilie "dostalo ranu", keď narušiac jednotu predseda maďarskej vlády Viktor Orbán a taliansky premiér Matteo Renzi vyjadrili po skončení schôdzky nespokojnosť s prijatou cestovnou mapou. Na margo neformálneho samitu to konštatoval britský denník, ktorý konkretizoval verejnosti už známe výhrady oboch politikov.

USA - The Wall Street Journal: Prejavili sa znaky rozdelenosti

Prioritným cieľom piatkového neformálneho samitu lídrov Únie bolo demonštrovať jej jednotu, avšak znaky rozdelenosti bloku sa jasne prejavili, napísalo v dnešnom vydaní na margo vrcholnej schôdzky európske vydanie amerického denníka.

USA - Politico: Názory lídrov nie sú jednotné, no dokázali sa dohodnúť

Napriek niektorým kritickým ohlasom viacero analytikov privítalo výsledky vrcholnej schôdzky, napísal spravodajský internetový server Politico s tým, že európski lídri, ktorých názory nie sú jednotné na celý rad záležitostí, sa dokázali dohodnúť aspoň o niektorých otázkach.

Francúzsko - Le Figaro: Prekvapil pochovaný systém kvót prerozdeľovania utečencov

Francúzsky konzervatívny denník sa domnieva, že jediným prekvapením na bratislavskom samite, ktorý inak prebiehal na milimetre presne podľa vopred stanového scenára, bolo pochovanie systému kvót na prerozdeľovanie utečencov nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Zrejme si to vyžiadala snaha o riešenie odlišnosti názorov s tradičnými spojencami z východnej Európy, mieni periodikum, ktoré však dodáva, že to vytvorilo nové štrbiny vo vzťahoch s Gréckom a Talianskom. Práve tieto krajiny čelia najväčšmi náporu migrantov.

Taliansko - Corriere della Sera: Odpor a pobúrenie talianskeho premiéra

Taliansky denník v spravodajstve z Bratislavy zdôraznil odpor premiéra Mattea Renziho voči ose Berlín-Paríž a jeho pobúrenie nad veľmi veľmi malým krokom smerom k riešeniu celosvetového problému migrácie. Periodikum pripomenulo, že ešte v auguste stál Renzi na ostrove Ventotene po boku Francoisa Hollanda a Angely Merkelovej, ale teraz zmeniac štýl obnažil rozhodnutia neschopnú Európu.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?