20. 09. 2016 10:08 | BUDAPEŠŤ/TASR

Maďarský minister Lázár rázne odmietol Kiskovu kritiku adresovanú Orbánovi

Podľa Lázára sa v Bratislave na samite nič nezmenilo.

János Lázár a Andrej Kiska
János Lázár a Andrej Kiska Foto: TASR

Maďarský minister János Lázár rázne odmietol kritiku slovenského prezidenta Andreja Kisku, ktorú po piatkovom bratislavskom neformálnom samite adresoval predsedovi maďarskej vlády Viktorovi Orbánovi.

"Maďarsko nemá problémy v spolupráci s krajinami Vyšehradskej štvorky, ale v mene vlády rázne odmietam Kiskovu kritiku Orbána, ktorý údajne z Bruselu urobil nadávku," povedal Lázár v rozhovore pre denník Magyar Nemzet.

"Všetci dobre vieme, že myšlienke Európskej únie neškodia len chyby, omyly alebo problémy, ktoré jednoducho priniesol život. Ale že jej škodí, ak politici zabudli povedať o Európskej únii a jej inštitúciách pekné slovo a Brusel sa stal nadávkou. Pritom veľakrát iba sledujú svoje domáce ciele, nejde o vylepšenie únie, ale o domáce preferencie, percentá, voľby, o cynické zjednodušovanie zložitých otázok alebo o zveličovanie," povedal prezident na margo vyjadrenia maďarského premiéra.

Podľa Lázára sa v Bratislave na samite nič nezmenilo. Stále neexistuje žiadna záruka, že bude menej prisťahovalcov. "V októbri budú predsedovia vlád krajín EÚ oficiálne rokovať o regulácii prisťahovalectva, teraz však zaznievajú iba pekné slová, pričom si nenápadne rozdeľujú utečencov," zdôraznil minister.

Ako dodal, Švédsko, Nemecko a Rakúsko už avizovali, že chcú utečencov poslať do Maďarska, dokonca deň pred bratislavským summitom iniciovali Dánsko, Švédsko, Nórsko a Fínsko disciplinárne konanie voči Maďarsku za to, že nechce prijať od týchto krajín prisťahovalcov.

"Z tohto hľadiska je ťažké hovoriť o pokroku," spresnil Lázár postoj Maďarska k výsledkom bratislavského summitu.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?