06. 11. 2016 07:00 | LONDÝN/TASR

Kamionista sa hral počas jazdy s mobilom. Zahynuli štyri nevinné osoby

Pred piatimi dňami súd rozhodol, že poľský vodič strávi za mrežami 10 rokov.

Foto ako dôkaz.
Foto ako dôkaz. Foto: Reuters

Stačil okamih nepozornosti a na britskej diaľnici vyhasli štyri ľudské životy. Za tragédiu môže poľský vodič kamióna, korý si čas za volantom krátil s mobilom v ruke. Rodina zosnulých dúfa, že keď uvidíte nasledujúce zábery, už nikdy neurobíte nič podobné.

Britka Tracey vzala v ešte v auguste svoju veľkú rodinu na predĺžený víkend. Domov sa vracali v dvoch autách. V jednom sedela ona, jej dvaja synovia, a nevlastná dcéra. V druhom zas jej partner a jeho syn. Domov sa vrátili iba oni dvaja. Traceyno auto uviazlo v kolóne, ktorú si tento poľský šofér kamióna, idúci 80-kilometrovou rýchlosťou, ani len nevšimol. Viac ho zaujímala hudba v mobile.

 

Výsledkom bola reťazová havária. Auto, v ktorom sa viezla žena s troma deťmi, kamión absolútne zlisoval. Tracey, Evan, Josh a Amy boli na mieste mŕtvi, ľudia v ďalších autách utrpeli ľahšie zranenia.

Pred piatimi dňami súd rozhodol, že poľský vodič strávi za mrežami 10 rokov. Žena, ktorá prišla o dcéru, nabrala odvahu predstúpiť pred médiá až teraz. Dúfa, že ľudia si na túto tragédiu spomenú vždy, keď v aute siahnu po svojom telefóne. "Stačí sekunda nepozornosti na to, aby ste niekoho zabili. Zničíte si život, zničíte život svojej rodine, o rodine vašej obete ani nehovoriac.

Deje sa to každý deň, povedala Kate Goldsmithová, matka jednej z obetí. Je 10 rokov za mreažami dostatočný trest za štyri vyhasnuté životy? Muž, ktorý pri nehode utrpel zranenie krku, si myslí, že rozhodne nie. "Ak si prepočítame, koľko si odsedí za jednu obeť, je to veľmi málo. Takýto trest vôbec neslúži ako odstrašujúci príklad pre ostatných. Ľudia si takto len ťažko uvedomia, čo im hrozí, ak za volantom používajú mobil," hovorí Adam Pearson, účastník dopravnej nehody.

V Británii vodiči kamiónov bežne popdisujú sľub, že si za volantom nebudú krátiť čas s telefónom v ruke. Poliak Tomasz Kroker to urobil len hodinu pred tragickou nehodou.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?