23. 12. 2016 13:28 | MOSKVA/TASR

Putin vyjadril podporu bezvízovému styku EÚ s Ukrajinou: Víza sú neeurópske!

Vízové režimy medzi krajinami EÚ a štátmi bývalého Sovietskeho zväzu označil Putin za pozostatky studenej vojny

Vladimir Putin
Vladimir Putin Foto: TASR

Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyhlásil, že "plne podporuje", aby Európska únia umožnila Ukrajincom bezvízový styk. Ukrajinci by mali dostať aj právo pracovať v EÚ, aby posilnili pracovnú silu bloku, povedal na koncoročnej tlačovej konferencii v Moskve.
Vízové režimy medzi krajinami EÚ a štátmi bývalého Sovietskeho zväzu označil Putin za pozostatky studenej vojny, ktoré by sa mali skončiť "čo možno najskôr".

Základom pre riešenie konfliktu na východe Ukrajiny by podľa ruského prezidenta mali zostať mierové rokovania pod záštitou Francúzska a Nemecka.

"Normandský formát nebol veľmi účinný, ale nič iné nie je a práca v tomto formáte by mala pokračovať, v opačnom prípade sa situácia zhorší", upozornil dnes Putin.
V reakcii na žiadosti o prepustenie ukrajinského filmára Oleha Sencova a ďalších Ukrajincov uväznených v Rusku Putin vyzval na komplexnú dohodu o prepustení všetkých väzňov vrátane tých, ktorí sú v ukrajinských väzeniach.

Ruské jadrové raketové strely dokážu prelomiť akúkoľvek protiraketovú obranu, povedal ďalej prezident. Rusko ich podľa neho muselo vyvinúť po tom, ako USA v roku 2001 vystúpili zo zmluvy pochádzajúcej z čias studenej vojny, ktorá zakazovala protiraketové obranné systémy.

Modernizácia ruských jadrových síl je podľa neho v súlade s existujúcimi dohodami o kontrole zbraní, vrátane Novej zmluvy START (Zmluva o obmedzení počtu strategických zbraní) s USA.

Putin argumentoval, že preteky v zbrojení nevyvolalo Rusko. Keď USA vybudovali svoje protiraketové obranné systémy, Rusko vyvinulo jadrové zbrane schopné preniknúť cez ne, dodal.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?