07. 02. 2017 17:09 | BERLÍN/TV Markíza

Utečenca preslávila selfie s Merkelovou. Teraz žaluje Facebook za hoaxy

Ak by súd vyhral, zablokovať by zrejme museli každý nenávistný komentár.

Slávna selfie.
Slávna selfie. Foto: TV Markíza

Sýrsky utečenec zažil svojich pár minút slávy vďaka selfie fotografii s Angelou Merkelovou. Neskôr ho však na sociálnych sieťach označili za páchateľa teroristických útokov. Teraz stojí pred súdom a žaluje Facebook za šírenie falošných správ. Na bezprecedentný verdikt čaká celá krajina. Boj proti šíreniu takzvaných hoaxov je momentálne pálčivou témou.

Mladý Sýrčan využil v Septembri 2015 návštevu Angely Merkelovej v berlínskom tábore a s kancelárkou sa odfotil. Bolo to len krátko potom, ako migrantom otvorila nemecké hranice. Fotografia sa tak stala jedným zo symbolov jej politiky. Snímka však vzbudila oveľa väčšiu pozornosť vo svete až o pár mesiacov neskôr. Anasa Modamaniho označili v príspevkoch najprv za páchateľa bruselských útokov, neskôr za útočníka z berlínskych vianočných trhov.

Nebezpečný precedens

Sýrčan žiada na súde Facebook, aby vymazal nielen pôvodné falošné správy, ale aj všetky príspevky bežných užívateľov. Podľa súčasných pravidiel sociálna sieť kontroluje a rieši iba konkrétne nahlásené príspevky.

  Kritici v tomto prípade hovoria o nebezpečnom precedense. Ak by Sýrčan súd s Facebookom vyhral, zablokovať by zrejme museli každý nenávistný komentár, ktorých je na internete nespočetné množstvo.

  Nemecko v tejto otázke tlačí na veľké technologické spoločnosti dlhodobo. Chce, aby príspevky a komentáre vymazávali rýchlejšie. Zvažuje dokonca zavedenie zákona proti šíreniu falošných správ či vytvorenie špeciálneho úradu, ktorý by ich posudzoval. Panujú však obavy z toho, že tieto opatrenia možno ľahko zneužiť na umlčanie nepohodlných hlasov.

   

  Komentáre ( 0)

   


  Už ste čítali?