19. 06. 2017 06:50 , článok bol aktualizovaný 19. 06. 2017 13:18 | BAMAKO/TASR

Džihádisti zaútočili na luxusný hotel vyhľadávaný cudzincami

O život prišli minimálne dvaja ľudia, 36 ďalším sa však podarilo z hotela ujsť.

Džihádisti zaútočili na luxusný hotel v Mali.
Džihádisti zaútočili na luxusný hotel v Mali. Foto: TASR

Skupina džihádistov zaútočila v nedeľu na luxusný hotelový komplex neďaleko malijskej metropoly Bamako. Nakrátko sa im podarilo zajať rukojemníkov, avšak bezpečnostné zložky útočníkov napokon zlikvidovali, informovala dnes agentúra AP.

O život prišli minimálne dvaja ľudia, 36 ďalším sa však podarilo z hotela ujsť. Zranenia utrpelo minimálne 14 osôb vrátane cudzincov. Traja páchatelia boli zabití a štvrtý ušiel. Útočníci ozbrojení strelnými zbraňami napadli hotelový komplex Le Campement Kangaba na predmestí Bamaka, ktorý vyhľadávajú aj cudzinci prichádzajúci do Mali. Podľa správ svedkov niektorí z ozbrojencov kričali "Alláhu Akbar" (Boh je veľký).

Na mieste zasahovali príslušníci malijských bezpečnostných síl, príslušníci mierovej misie OSN aj vojaci francúzskej armády. Z komplexu sa ozývala streľba a začala horieť minimálne jedna z tamojších budov.

Medzi dvoma potvrdenými obeťami je aj občan Francúzska, ktorý mal aj gabonské občianstvo. Agentúra AP citovala nemenovaného predstaviteľa OSN, podľa ktorého sa v areáli v čase útoku nachádzali aj osoby spojené s francúzskou vojenskou misiou, ako aj s misiami OSN a EÚ pôsobiacimi v Mali.

K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil

K útoku, ku ktorému došlo počas posledného týždňa moslimského pôstneho mesiaca ramadán, sa stále nikto neprihlásil. Jeho scenár však pripomína útoky, k akým v uplynulom období došlo v malijskom Bamaku, susednej Burkine Faso či Pobreží Slonoviny. K týmto útokom sa prihlásila al-Káida v islamskom Maghribe (AQIM) alebo jej blízke hnutia.

Malijské oficiálne zdroje uviedli, že "džihádisti", ktorí zaútočili na hotelový komplex, vykrikovali "Alláhu akbar" (Boh je veľký), mierili najmä na belochov a následne zajali ľudí v komplexe ako rukojemníkov.

Spojené štáty pred týždňom varovali pred možnými útokmi v Bamaku, ktorých terčom by sa mohli stať diplomatické misie západných krajín alebo lokality vyhľadávané ich občanmi.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?