29. 06. 2017 17:53 |

Britská vláda sa vyhla hlasovaniu parlamentu, zaplatí Severným Írkam interrupcie

Na rozdiel od zvyšku Spojeného kráľovstva sú interrupcie v Severnom Írsku prísne obmedzené.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Shutterstock/SIBAShouse

Britská menšinová konzervatívna vláda premiérky Theresy Mayovej sa dnes vyhla potenciálne tesnému hlasovaniu parlamentu, keď súhlasila s tým, že bude ženám zo Severného Írska financovať umelé prerušenie tehotenstva v Anglicku.

Niektorí konzervatívni poslanci podporili návrh Labouristickej strany na financovanie týchto interrupcií. Korigovali tým nový program Mayovej vlády na najbližšie dva roky, ktorý v parlamente minulý týždeň predstavila kráľovná Alžbeta II.

Britská ministerka pre rovnosť príležitostí Justine Greeningová informovala v liste poslancov parlamentu, že jej ministerstvo bude financovať interrupcie, ktoré sú v Severnom Írsku s výnimkou zdravotných dôvodov zakázané.
"Nič z tohto však nemení zásadný postoj, že umelé prerušenie tehotenstva je autonómna záležitosť Severného Írska," zdôraznila v ňom.

Na rozdiel od zvyšku Spojeného kráľovstva sú interrupcie v Severnom Írsku prísne obmedzené a stovky žien cestujú každý rok do Británie, aby im tam lekári umelo prerušili tehotenstvo. Doteraz museli za zákrok platiť.

Išlo o jeden z pokusov opozičných labouristov poraziť pri hlasovaní menšinovú konzervatívnu vládu, ktorá sa po voľbách dohodla na podpore s 10 poslancami severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP).

V stredu Mayovej vláda obstála v prvej skúške v parlamente od volieb, v ktorých konzervatívci stratili parlamentnú väčšinu. Zákonodarcovia v hlasovaní odmietli požiadavku opozície ukončiť škrty vo verejných výdavkoch.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?