30. 06. 2017 19:29 | ĽUBLANA/TV Markíza

Chorvátsko prišlo o kus mora. Od dnešného dňa patrí Slovinsku

Rozhodol o tom arbitrážny súd. Kým Slovinci sa tešia, Chorváti odmietajú akceptovať rozhodnutie nezávislého súdu.

Piranský záliv.
Piranský záliv. Foto: TV Markíza

Dnešný deň je pre Slovinsko historický. Kus mora o ktorý sa roky sporilo s Chorvátskom patrí odteraz Ľubľane. Rozhodol o tom arbitrážny súd. Kým Slovinci sa tešia, Chorváti odmietajú akceptovať rozhodnutie nezávislého súdu.

Súdna vojna dvoch prímorských krajín, ktoré kedysi tvorili Juhosláviu, sa rozsudkom mala skončiť. Slovinsko má podľa verdiktu súdu v Haagu právo na väčšiu časť Piranského zálivu, kým Chorvátom zostane len kúsok. A to sa Záhrebu nepáči.

"Verdikt nemá pre nás právnu hodnotu. Napriek tomu sme pripravení pokračovať v diskusiách so Slovinskom o vymedzení hraníc," povedal chorvátsky premiér Andrej Plenkovič.

Spor o more trvá od roku 1991, keď obe krajiny vyhlásili nezávislosť. Odvtedy Slovinsko stratilo priamy prístup k medzinárodným vodám Jadranského mora. Vlády sa však doteraz nevedeli dohodnúť, pretože Chorvátsko chcelo až polovicu Piranského zálivu. Bežní obyvatelia si však veľkú hlavu z problému nerobia.

Proces trval štyri roky. Chorvátsko z neho v roku 2015 odstúpilo. Na verejnosť vtedy unikla tajná nahrávka, ktorá podľa chorvátskych politikov skompromitovala celý súd.

 

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?