25. 10. 2017 14:16 | RIJÁD/TASR

Princ Salmán: Saudská Arábia sa chce vrátiť k umiernenému islamu

Vláda chce taktiež investovať do zábavného sektora.

Mohamed bin Salman.
Mohamed bin Salman. Foto: TASR

Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán vyhlásil, že návrat svojej krajiny k "umiernenému islamu" je kľúčovým pre jeho plány na modernizáciu krajiny. Prisľúbil tiež, že "čoskoro vykorení pozostatky extrémizmu", informovala v stredu spravodajská stanica BBC.

Saudskoarabská kráľovská rodina a náboženský establišment dodržiavajú strohú formu sunnitského islamu zvanú wahhábizmus, pričom samotný kráľ Salmán sa štylizuje do polohy ochrancu dvoch najposvätnejších miest islamu. V kráľovstve sa takisto prísne vymáha dodržiavanie islamského kódexu obliekania a správania.

Princ minulý rok predstavil širokosiahly plán na spoločenské a ekonomické zmeny v tejto krajine závislej na ropnom priemysle. Jeho otec, kráľ Salmán, v septembri ohlásil, že od budúceho roku prestane platiť zákaz šoférovania vozidiel pre ženy, hoci konzervatívni duchovní proti tomuto kroku ostro namietajú.

Vláda chce taktiež investovať do zábavného sektora.

"Vraciame sa k tomu, čím sme boli predtým - krajinou umierneného islamu, ktorá je otvorená všetkým náboženstvám, tradíciám a ľuďom z celého sveta. Sedemdesiat percent saudskoarabského obyvateľstva má menej ako 30 rokov, a úprimne - nehodláme stráviť ďalších 30 rokov života zápasom s deštruktívnymi myšlienkami," povedal princ.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?