Mimoriadna správa
Monika Jankovská sa vzdala funkcie sudkyne
Viac v článku
02. 11. 2017 21:34 | NEW YOR/TASR

Od roku 2009 pribudlo vo svete 24 miliónov utečencov

Vinu za tento nárast sa pripisuje slabnúcej schopnosti celosvetového spoločenstva zabraňovať konfliktom, tlmiť ich a riešiť.

Utečenci
Utečenci Foto: TASR

Počet utečencov vo svete od roku 2009 prudko stúpol zo 42 miliónov na takmer 66 miliónov. Informoval o tom vo štvrtok vysoký komisár OSN pre utečencov (UNHCR) Filippo Grandi.

Vinu za tento nárast treba pripísať slabnúcej schopnosti celosvetového spoločenstva zabraňovať konfliktom, tlmiť ich a riešiť. Grandi to povedal na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku.

Len samotný "skazonosný konflikt" v Sýrii vyhnal z domovov 11 miliónov ľudí, povedal Grandi. Zo Sýrie a Iraku dnes pochádza štvrtina všetkých ľudí na svete, donútených ujsť zo svojich domovov.

Grandi uviedol krízu v Mjanmarsku, počas ktorej ušlo vyše 500.000 moslimských utečencov-Rohingov do susedného Bangladéša, ako "drsný názorný príklad toho, čo sa stane, keď sa neriešia základné príčiny konfliktu a násilia".

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zajd Raad Husajn nazval krízu "učebnicovým prípadom etnických čistiek". Svet sa spolieha na vedenie Bezpečnostnej rady OSN, že obnoví bezpečnosť, vyrieši konflikt a nastolí mier, povedal Grandi.

"Zanedbané lokálne krízy naberajú tempo a stávajú sa z nich medzinárodné krízy so širšími dôsledkami. Ťažiskom sú skôr krátkodobé záujmy než dlhodobá kolektívna stabilita. Už nie sme schopní dohodnúť mier?" dodal Grandi.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?