12. 11. 2017 20:43 | ĽUBĽANA/TASR

Slovinci si zvolili staronového prezidenta

Spočítali 80 percent hlasov.

Slovinský prezident Borut Pahor.
Slovinský prezident Borut Pahor. Foto: TASR/AP

Doterajší slovinský prezident Borut Pahor vedie v druhom kole prezidentských volieb, v ktorých mu odovzdalo svoj hlas 53 percent voličov. Vyplýva to z výsledkov sčítania 80 percent odovzdaných hlasov, ktoré v nedeľu večer zverejnila ústredná volebná komisia.

Ako informovala agentúra DPA, všetko nasvedčuje tomu, že Pahor bude úrad hlavy štátu zastávať aj ďalších päť rokov. Jeho súpera, starostu mesta Kramnik Marjana Šareca, volilo 46 percent voličov.

Agentúra AP pripomenula, že posledné prieskumy pred voľbami naznačovali, že Šarecov súboj s Pahorom by mohol byť pomerne tesný.

Účasť na voľbách bola nízka, čo je zrejme dôsledok nízkeho záujmu voličov o úrad prezidenta, ktorý má skôr reprezentatívny charakter. Hoci je post slovinského prezidenta prevažne reprezentatívny, hlava štátu velí armáde a vymenúva viacerých vrcholových činiteľov vrátane guvernéra centrálnej banky. Väčšinu prezidentských nominácií však musí schváliť parlament.

Približne 1,7 milióna oprávnených voličov mohlo v nedeľnom druhom kole prezidentských volieb hlasovať do 19.00 h.

Pahor v prezidentských voľbách kandidoval ako nezávislý nominant. Je bývalým dlhoročným šéfom stredoľavej strany Sociálni demokrati (SD). Tvrdí, že v prípade svojho víťazstva v druhom kole volieb sa sústredí na "spájanie ľudí, spoluprácu, politickú stabilitu a bezpečnosť".

Pahor bol v rokoch 2008-12 premiérom. V roku 2013 sa Slovinsko iba tesne vyhlo medzinárodnej finančnej pomoci pre svoje banky vzhľadom na závažnú hospodársku krízu.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?