15. 11. 2017 19:44 | BRUSEL/TASR

Európska komisia pohrozila krajinám, ktoré neprijímajú utečencov

Česko prijalo len 12 migrantov, zatiaľ čo Poľsko a Maďarsko ani jedného.

Migranti sa sťahujú z tábora v Calais.
Migranti sa sťahujú z tábora v Calais. Foto: TASR

Európska komisia v stredu pohrozila, že by mohla podniknúť ďalšie kroky voči Českej republike, Maďarsku a Poľsku v súvislosti s ich neochotou prijímať utečencov z územia Grécka a Talianska.

"Dúfam, že Maďarsko, Poľsko a Česká republika využijú šancu na zmenu svojho prístupu a začnú s relokáciou (utečencov)," povedal eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulos, ktorého citovala agentúra AP.

Uvedené tri krajiny - v rozpore s platnými rozhodnutiami EÚ - stále odmietajú akceptovať utečencov, ktorých by mali prijať v rámci schváleného presídľovacieho mechanizmu. Česko prijalo len 12 migrantov, zatiaľ čo Poľsko a Maďarsko ani jedného. V rámci systému kvót by pritom mala ČR presídliť 2691 migrantov, Maďarsko 1294 a Poľsko 6182.

Avramopulos v tejto súvislosti zdôraznil, že konania voči Prahe, Varšave a Budapešti pre porušenie európskeho práva stále pokračujú a mohli by pokročiť do ďalšej fázy. Ak nedôjde k požadovanej zmene, "komisia má právomoc posunúť veci o krok ďalej", varoval komisár. Prvú z troch fáz právneho konania voči trojici krajín spustila EK v júni tohto roku.

Mechanizmus solidárneho presídľovania migrantov zaviedla EÚ - na základe rozhodnutia väčšiny členských štátov - v roku 2015. Jeho prostredníctvom sa malo zmierniť zaťaženie Grécka a Talianska, ktoré sú vstupnými bránami pre utečencov smerujúcich do EÚ. Podľa EK v Grécku stále čaká na relokáciu 750 a v Taliansku 3100 migrantov.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?