28. 11. 2017 06:23 | BUENOS AIRES/TASR

Posledná komunikácia kapitána ponorky s pevninou naznačila možnú príčinu explózie

Do jej útrob sa zrejme dostala voda, ktorá zapríčinila skratovanie jednej z batérií.

Po nezvestnej ponorke so 44 osobami na palube stále pátrajú lode a technika z viac ako desiatich krajín.
Po nezvestnej ponorke so 44 osobami na palube stále pátrajú lode a technika z viac ako desiatich krajín. Foto: TASR/AP

Do útrob argentínskej vojenskej ponorky ARA San Juan prenikla ešte predtým, ako sa s ňou 15. novembra prerušilo spojenie, voda, ktorá zapríčinila skratovanie jednej z batérií. Vyplýva to z posledného rádiového kontaktu medzi kapitánom a pevninou, uvádza sa v internej správe argentínskeho námorníctva, o ktorej podľa agentúry DPA v pondelok večer informovala spravodajská televízia A24. 

Podľa prepisu rádiovej komunikácie prenikla 15. novembra morská voda do ventilačného systému batériového bloku č. 3 a spôsobila skrat a tlejúci požiar. Batérie na prove boli vyradené z prevádzky a ponorka sa pohybovala len pomocou batérií umiestnených v zadnej časti. 

O dva a pol hodiny neskôr námorné sondy zaznamenali výbuch na mieste, kde sa mala ponorka nachádzať. Hovorca argentínskeho námorníctva Enrique Balbi v pondelok povedal, že voda sa podľa kapitána dostala do ponorky cez šnorchel v čase, keď sa nabíjali batérie a bolo silné vlnobitie. Kapitán neskôr prostredníctvom satelitného telefónu oznámil, že problém bol odstránený.

 

V oblasti vzdialenej približne 430 kilometrov východne od pobrežia Argentíny, kde bol výbuch zaznamenaný, po nezvestnej ponorke so 44 osobami na palube stále pátrajú lode a technika z viac ako desiatich krajín. Do pátracej zóny mala v pondelok doraziť nórska loď s diaľkovo ovládanou ponorkou amerického námorníctva a tlakovaným záchranným modulom.

Dieselelektrická ponorka nemeckej výroby triedy TR-1700 bola v službách argentínskeho námorníctva od roku 1985. Od roku 2007 sa podrobovala generálnej revízii, ktorá bola z dôvodu rozpočtových škrtov ukončená až v roku 2014.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?