18. 01. 2018 19:32 | VARŠAVA/TV Markíza

Poliaci vyšli do ulíc. Protestujú proti sprísneniu zákona o potratoch

Súčasný zákon platí v krajine 23 rokov a už teraz povoľuje interrupcie len v určitých prípadoch.

Poliaci protestujú proti sprísneniu zákona o potratoch.
Poliaci protestujú proti sprísneniu zákona o potratoch. Foto: TV Markíza

Desiatky miest naprieč Poľskom ožili protestmi. Ľudí opäť vytiahol do ulíc zámer vlády sprísniť zákon o potratoch. Pri tom poslednom pokuse vstúpili Poľky do celoštátneho štrajku.

Ani husté sneženie ani mráz neodradili stovky ľudí vyjsť do ulíc. Protestovali nielen vo Varšave, ale aj v Krakowe, Gdaňsku, či Katowiciach. Vyzývali na zmiernenie jedného z najprísnejších zákonov o potratoch v Európe.

Pochod poľskou metropolou sa však skončil zatýkaním. Niektorí protestujúci začali sídlo vládnej strany Právo a spravodlivosť ohadzovať balónmi plnenými červenou farbou.

Vášne v krajine rozvírila vládna strana. S podporou vplyvnej katolíckej cirkvi sa opäť snaží sprísniť zákon o potratoch. Posledný pokus zakázať interrupcie úplne, zmobilizoval nielen tisíce Poliakov, ale vyvolal protesty aj v zahraničí. Kontroverzný návrh po tlaku verejnosti v parlamente neprešiel.

Súčasný zákon platí v krajine 23 rokov a už teraz povoľuje interrupcie len v prípadoch, keď tehotenstvo ohrozuje život matky či dieťaťa alebo je následkom zločinu. Mnohé ženy ho tak obchádzajú nelegálnymi zákrokmi alebo ich podstupujú v zahraničí. Ani nedávny pokus opozície zákon uvoľniť však nevyšiel.

 


Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?