12. 04. 2018 14:25 | VARŠAVA/TASR

Tisícky ľudí si uctili pamiatku obetí holokaustu Pochodom živých

V Izraeli sa rozozvučali sirény a ľudia držali dve minúty ticho.

Pochod živých v Poľsku
Pochod živých v Poľsku Foto: TASR

Tisíce mladých Židov z celého sveta sa v Poľsku vo štvrtok zúčastnili každoročného Pochodu živých, pri ktorom si pripomenú pamiatku obetí holokaustu.

Zišli sa pred bývalým koncentračným táborom Auschwitz. Pochod živých sa tradične začal trúbením na šofar - hudobný nástroj z baranieho rohu, ktorý sa používa pri slávnostných židovských náboženských obradoch.

Účastníkov pochodu od brány s nápisom Arbeit Macht Frei (Práca oslobodzuje) na ich púť do Birkenau viedol - tak ako po minulé roky - hlavný rabín Tel Avivu Meir Lau, ktorý ako dieťa väznený v Auschwitzi.

Pochod živých v Poľsku
Pochod živých v Poľsku Foto: TASR
 

Pochod medzi dvoma sektormi niekdajšieho najväčšieho nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau symbolizuje pochody smrti, ktoré sa na sklonku druhej svetovej vojny odohrali na mnohých miestach Európy.

V Izraeli si pamiatku obetí holokaustu uctievajú už od stredy sériou spomienkových podujatí. Na počesť šiestim miliónom obetí sa v krajine rozozvučali sirény a ľudia držali dve minúty ticho.

Hlavná spomienková slávnosť sa uskutočnila v areáli jeruzalemského pamätníka holokaustu Jad va-šem. Zúčastnil sa jej aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu. V celej krajine sú počas tejto spomienkovej udalosti zatvorené zábavné podniky i kaviarne.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?