02. 05. 2018 14:02 | VIEDEŇ/TASR

Rakúsko sa chystá znížiť prídavky na deti žijúce v zahraničí: Škrty postihnú aj slovenské rodiny

Rakúsko tým môže ušetriť viac než 100 miliónov eur.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock/YuliaGrigoryeva

Rakúsko sa napriek obavám zo strany EÚ chystá znížiť rodinné prídavky na deti žijúce v zahraničí. Pravicovo-konzervatívna vláda predstavila v stredu vo Viedni príslušný návrh zákona, informuje agentúra DPA.

Navrhované škrty by mali postihnúť predovšetkým rodiny, ktorých deti žijú na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Deti žijúce vo Švajčiarsku alebo Belgicku naopak v budúcnosti dostanú - s ohľadom na vyššie životné náklady - viac peňazí, píše DPA.

Rodinné prídavky pre rodičov pracujúcich v Rakúsku sa - v prípade schválenia predmetného zákona parlamentom - majú s platnosťou od roku 2019 prispôsobiť výške životných nákladov v domovských krajinách. Rakúsko tým ušetrí viac než 100 miliónov eur, uviedla ministerka pre rodinu Juliane Bogner-Straussová.

"Tieto prostriedky majú byť použité pre deti v Rakúsku," dodala. V roku 2016 minulo Rakúsko na rodinné prídavky pre 130.000 detí žijúcich v krajinách EÚ a vo Švajčiarsku celkovo 273 miliónov eur.

Táto suma predstavuje sedem percent z celkového objemu sociálnych dávok pre deti, ktoré vypláca Rakúsko. Európska únia ohlásila, že chce preskúmať, či je príslušný rakúsky návrh zákona v súlade s právom EÚ.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?