03. 06. 2018 07:36 | ĽUBLANA/TASR

V Slovinsku sa začali predčasné parlamentné voľby

O priazeň voličov sa uchádza 25 politických strán.

Predvolebná kampaň v Slovinsku.
Predvolebná kampaň v Slovinsku. Foto: Profimedia.sk

V Slovinsku sa začali v nedeľu predčasné parlamentné voľby. Približne 1,7 milióna oprávnených voličov má na výber spomedzi vyše 1600 kandidátov na poslancov 90-členného parlamentu. O priazeň voličov sa uchádza 25 politických strán.

Ako informovala agentúra STA, vyše 3000 volebných miestností otvorili o 07.00 h. Hneď po skončení hlasovania o 19.00 h sa očakáva, že televízne stanice zverejnia exit polly. Väčšina hlasov by mala byť spočítaná ešte pred 22.00 h.

Dôvodom predčasných volieb bola marcová demisia predsedu slovinskej vlády Mira Cerara, ktorý odstúpil z funkcie niekoľko hodín po tom, ako tamojší najvyšší súd anuloval výsledky vlaňajšieho referenda o kľúčovom železničnom projekte.

Slovinský najvyšší súd rozhodol, že vládna podpora daného projektu počas kampane pred referendom bola jednostranná a mohla ovplyvniť výsledok plebiscitu.

V septembrovom referende voliči odobrili plán vlády na výstavbu 27-kilometrového úseku železnice medzi pobrežným mestom Koper a významným dopravným uzlom Divača neďaleko talianskych hraníc v hodnote jednej miliardy eur. Išlo o najväčší investičný program Cerarovej vlády.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?