09. 08. 2018 06:28 | RÍM/TASR

Taliansky premiér: Vďaka novej migračnej politike už more nie je cintorínom

Počet migrantov prichádzajúcich do krajiny poklesol o 85 percent.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR

Taliansky premiér Giuseppe Conte, ktorého vláda začala pôsobiť pred niečo vyše dvoma mesiacmi, vyjadril v stredu hrdosť, pokiaľ ide o doterajšie výsledky jej migračnej politiky. Podľa jeho slov, ktoré citovala tlačová agentúra APA, počet migrantov prichádzajúcich do krajiny poklesol v tomto období o 85 percent oproti porovnateľnému obdobiu predchádzajúceho roka.

Dôvodom na hrdosť je to, že "Stredozemné more už nie je cintorínom pre bezmenných migrantov", povedal Conte na tlačovej konferencii v Ríme. Taliansko často čelí obviňovaniu, že uzavrelo svoje prístavy pre lode s migrantmi, v skutočnosti však nikdy "nespochybnilo" zachraňovanie migrantov z humanitárnych dôvodov, pokračoval premiér.

"Vždy bola zaistená prítomnosť našich lodí v Stredozemnom mori, ako aj možnosť prijať osoby v ohrození. Zmenili sme však náš prístup. Kurz, ktorý doteraz Taliansko sledovalo, spôsobil za 15 rokov 34.000 úmrtí v Stredozemnom mori," tvrdí Conte.

Podľa premiéra má Taliansko záujem na "riešení prisťahovaleckej problematiky s rozumným prístupom", pričom už dosiahlo aj "zmenu v Európe a európsku angažovanosť". "Toto je veľký výsledok, na ktorom chceme ďalej budovať," uzavrel Conte.

Nová vláda v Ríme zastáva názor, že Európska únia nepomáha Taliansku zvládnuť nápor desaťtisícov migrantov prichádzajúcich každoročne cez Stredozemné more, predovšetkým z Líbye. Ľudskoprávne organizácie zase kritizujú politiku, na základe ktorej majú migrantov na mori zachraňovať líbyjské pobrežné hliadky. V tomto prípade sa totiž migranti dostanú do táborov v Líbyi, kde sú zadržiavaní v často neľudských podmienkach.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?