19. 08. 2018 11:28 | BERLÍN/kc

V Nemecku chcela začať odznova. Stretla tam muža, ktorý jej zo života urobil peklo

Keď si uvedomila, že je nikto nepomôže, radšej sa vrátila späť do Iraku.

Príslušníčka jezídskej menšiny Ašvak Talová.
Príslušníčka jezídskej menšiny Ašvak Talová. Foto: reprofoto: YouTube/Welt

Príslušníčka kurdskej jezídskej náboženskej menšiny zo severného Iraku žila ako utečenka v meste Schwäbisch Gmünd na juhozápade Nemecka. Jedného dňa sa jej na ulici z auta prihovoril muž. Ašvak Talová (19) jeho hlas okamžite spoznala. Keď mala 15 rokov, kúpil ju za 100 dolárov na trhu otrokov v irackom Mósule.

"Pre neho som bola jeho ženou, bil ma každý deň. Tri mesiace ma zneužíval," opísala Ašvak život s trýzniteľom v rozhovore pre nemecké médiá. Muž, ktorého pozná ako Abú Hamam, bol členom militantnej islamistickej organizácie Islamský štát.

Keď svoje zistenie po dlhom zvažovaní nahlásila polícii, čakala, že ho vypátrajú, zostala však sklamaná. Nemecké úrady kritizuje za to, že s ňou dostatočne nespolupracovali. Kvôli mužovi, ktorý jej zo života urobil peklo, radšej odišla naspäť do Iraku.

V Nemecku jej udelili azyl v roku 2015, dlho bolo všetko v poriadku. Pred tým, než sa jej "starý známy" prihovoril, vraj mala pocit, že ju niekto sleduje. Raz pri nej počas nakupovania zastavilo biele auto. "Ty si Ašvak!" Skríkol na ňu muž cez okienko. Tvárila sa, že si ju s niekym pomýlil, no Iračan sa nenechal odbiť a dal si dole slnečné okuliare:"Viem o tebe všetko!". Ašvak začala utekať.

V rozhovore pre nemecký magazín Welt opísala, ako sa jej podarilo ujsť, z "domáceho väzenia" v Iraku. Počas jedného večera vycítila príležitosť a spolu s ďalšou šesticou žien svojim väzniteľom do jedla nasypali lieky na spanie a ušli.

Polícia mladej Iračanke povedala, že s tým nemôže nič robiť. Prípad uzavrela s konštatovaním, že so ženou, ktorá sa medzitým vrátila do rodnej krajiny, sa im nepodarilo skontaktovať. "Prečo mi nezavolali?" čuduje sa Ašvak. Zemský kriminálny úrad sa o to vraj ani nepokúsil, akonáhle žena opustila krajinu, o prípad vraj stratili záujem.

Polícia tvrdí, že vyšetrovanie stále pokračuje, no muža so spomínaným menom sa im na základe nedostatočného portrétu doteraz nepodarilo identifikovať. Jezídka sa do Nemecka už vrátiť nechce. Do Bádenska-Württemberska podľa jej slov prišla preto, že chcela na trýzniteľa zabudnúť.

Po medializácii prípadu sa polícii ozvali ďalšie jezídky, ktoré tvrdia, že ich zneužíval ten istý muž a že ho v Nemecku stretli.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?