16. 09. 2018 07:50 | HONGKONG/TV Markíza

Najdlhší cezmorský most na svete meria ako cesta z Bratislavy do Trnavy

V Hongkongu ho stavali 10 rokov a pracovalo na ňom 14-tisíc ľudí.

Nový most v Hongkongu.
Nový most v Hongkongu. Foto: APTN

Ešte nie je ani v prevádzke a už rozprúdil bohatý cestovný ruch. Najdlhší most ponad more na svete vyráža ľuďom dych. Meria približne rovnako ako cesta z Bratislavy do Trnavy.

Miliardy dolárov, takmer 10 rokov práce a kontroverzná história. To všetko je za týmto najdlhším cezmorským mostom na planéte. Meria 55 kilometrov. Spája Čínu s jej dvoma administratívnymi časťami, ktoré sa pýšia svojou nezávislosťou Hong Kongom a Macaom.

„Miestnych most až tak nezaujíma, ale zahraničných turistov veľmi. Tento rok sa s výletnými plavbami doslova roztrhlo vrece," tvrdí vedúci exkurzie Chow Siu-hang.

Peking sa podľa miestnych snaží mohutnou stavbou oslabiť ich autonómnosť. Aj samotná výstavba monumentu vyvolávala kontroverzie. Na developerov sa valila kritika za nedodržanie termínu odovzdania, zvyšovanie rozpočtu aj za smrteľné nehody.

Možno aj práve celosvetový rozruch vyvolal u turistov obrovskú zvedavosť. Napriek tomu, že šesťprúdový most ešte nie je spojazdnený, ľudia už teraz stoja v zástupoch, aby ho videli zblízka.

„Najprv sme išli na turistiku a potom sme sa rozhodli, že si rovno obzrieme aj nový most. Je dlhočizný a megalomanský. Síce trvalo dosť dlho, kým ho dokončili, ale určite sa stal jedným z lákadiel Hong-Kongu," hovorí miestna turistka Sabrina Chan.

Pre turistov plánujú zorganizovať špeciálne exkurzie, počas ktorých im ukážu most úplne zblízka. "Budú to dlhšie a drahšie výlety, ale určite sa im niektorí turisti potešia," prezradil plány sprievodca súkromných zájazdov Fan Siu-wah.

Celý 55-kilometrový úsek tvoria aj podmorské tunely, vybudovať museli aj štyri umelé ostrovy. Na konštrukcii pracovalo dokopy 14-tisíc robotníkov a do projektu zahrnuli aj odborníkov zo 14-ich krajín sveta.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?