16. 02. 2019 10:07 | BIBIONE/tvnoviny.sk, ml

Odvážny krok: Jedna z najobľúbenejších talianskych pláží úplne zakázala fajčenie

Ročne láka milióny turistov, Slováci nie sú výnimkou.

Pláž v Bibione.
Pláž v Bibione. Foto: shutterstock/Climber 1959

Obľúbená talianska dovolenková destinácia Bibione neďaleko Benátok sa rozhodla pre odvážny krok. Stane sa prvým letoviskom v krajine, ktoré úplne zakáže fajčenie na pláži. Nové nariadenie začne platiť už v máji, takže sa dotkne už tohtoročnej sezóny, informuje The Guardian.

Cieľom je eliminovať pasívne fajčenie ostatných dovolenkárov ako aj ochrana životného prostredia. Cigarety totiž obsahujú filter, ktorý je vyrobený z veľmi pomaly rozkladajúcich sa plastov. Tie často končia v oceáne.

Pre fajčiarov bude vyhradený priestor na fajčenie na okraji pláže, vzdialený asi 300-400 metrov od brehu. Prípadné pokuty alebo to, či budú zakázané aj elektronické cigarety, sa dozvieme až v máji.

Osemkilometrová pláž v Bibione bola v roku 2017 s viac ako 5,3-miliónami turistov štvrtou najnavštevovanejšou v celom Taliansku. V rozmedzí rokov 2014 až 2018 tam narátali vyše polmilióna vyhodených ohorkov z cigariet. Z prieskumu medzi dovolenkármi vyšlo, že väčšina bola za zákaz fajčenia. Zákaz privítala aj Svetová zdravotnícka organizácia WHO.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?