20. 02. 2019 12:44 | ŽENEVA/TASR

Pred lavínou utekali ako o život. Lyžiar zachytil rútiacu sa masu snehu na zjazdovke vo Švajčiarsku

Spod lavíny na zjazdovke vytiahli štyroch ľudí, jeden zomrel.

Záchranári zasahujú na mieste pádu lavíny vo švajčiarskom lyžiarskom stredisku Crans-Montana.
Záchranári zasahujú na mieste pádu lavíny vo švajčiarskom lyžiarskom stredisku Crans-Montana. Foto: TASR/Denis Mentha/Keystone via AP

Jeden zo štyroch ľudí vytiahnutých spod lavíny, ktorá zasiahla v utorok lyžiarsku zjazdovku vo švajčiarskom horskom stredisku Crans-Montana, zraneniam podľahol. Informovala o tom v stredu podľa agentúry DPA polícia v kantóne Valais. 

Obeťou je 34-ročný Francúz, ktorý pri páde lavíny na zjazdovku utrpel vážne zranenia, uviedla polícia na Twitteri. Tohto muža spolu s ďalšími tromi osobami, ktoré sa zranili len ľahko, vytiahli v utorok spod snehu záchranári.

Zasypaných lyžiarov hľadalo zhruba 250 záchranárov, štyri vojenské vrtuľníky a desiatka pátracích psov. Pátracie práce v stredu ráno prerušili, keďže cez noc nenašli pod snehom už nijakých ďalších ľudí. "Pátranie, ktoré prebiehalo cez noc, bolo zastavené. Obnoví sa, ak si to bude vyžadovať situácia," informovala polícia.

Na Twitteri sa objavilo video, ktoré by malo zachytávať pád lavíny. Na záberoch je vidieť, ako sa lyžiar, ktorý má na prilbe kameru, spúšťa dole svahom. Zrazu vidieť, že zozadu sa rúti masa snehu. Lyžiari začnú pred lavínou utekať ako o život.

ZDROJ: Twitter/Just Whisper

Na svahu bolo veľa ľudí, sú prázdniny

Lavína spadla okolo 14.30 h. Zasiahla zjazdovku Plaine-Morte ležiacu v nadmorskej výške asi 2600 metrov, ktorá je v rámci strediska Crans-Montana najvyššie položenou. Vzhľadom na školské prázdniny bolo na svahu veľa ľudí. 

Za nezvyčajné označuje agentúra AFP to, že utorková lavína zasiahla vyznačenú lyžiarsku trasu, zatiaľ čo prevažná väčšina prípadov, keď lavíny vo Švajčiarsku zasypú ľudí, súvisí s lyžovaním mimo zjazdoviek.

Za ostatné desaťročie si pády lavín na švajčiarskych zjazdovkách vyžiadali okrem najnovšej obete len jediný život. Naproti tomu mimo zjazdoviek zahynulo pod snehom za rovnaký čas až 220 ľudí.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?