01. 03. 2019 09:50 | BRATISLAVA/jh

Rebríček najzdravších krajín sveta. Slovensko sa nemá čím chváliť

Na prvých troch miestach sú európske štáty.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: shutterstoc.com

Agentúra Bloomberg každé dva roky zverejňuje rebríček najzdravších krajín sveta. Tento rok sa na prvom mieste umiestnilo Španielsko, ktoré si polepšilo zo šiesteho miesta.

Na druhom mieste je Taliansko a bronzové umiestnenie si zaslúžil Island. Index Bloomberg sleduje 169 krajín sveta a vyhodnocuje údaje poskytnuté Svetovou zdravotníckou organizáciou, Úradom OSN pre populáciu a dokonca aj Svetovou bankou.

Dáta vyhodnocujú do niekoľkých kategórií ako napríklad: zdravotnícke riziká, počet fajčiarov, ľudí s nadváhou a vysokým krvným tlakom. Vyhodnocuje sa aj dostupnosť pitnej vody, priemerná dĺžka života a príčiny úmrtia. Agentúra sa zaujíma aj o údaje o kvalite zdravotníctva, športovom vyžití populácie či type stravy.

Práve stredomorská strava sa považuje vo všeobecnosti za jednu z najzdravších, čo dokazujú aj prvé dve miesta v rebríčku.

Do prvej desiatky sa dostali aj nasledujúce štáty:

1. Španielsko

2. Taliansko

3. Island

4. Japonsko

5. Švajčiarsko

6. Švédsko

7. Austrália

8. Singapur

9. Nórsko

10. Izrael

A ako je na tom Slovensko?

Slovensko sa umiestnilo na 45. mieste. Do rebríčka zaradila agentúra 56 krajín, z čoho vyplýva, že na tom nie sme vôbec dobre. Susedné Česko je na 29. mieste, predbehli nás aj Poliaci, ktorí sú na 40. mieste.

Horšie skončilo Maďarsko - 48. miesto, Ukrajina sa v rebríčku nenachádza.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?