20. 03. 2019 06:00 | NEW YORK/jh

Chlapec (8) bez domova sa stal novým juniorským šampiónom v šachu

Spoločenskú hru sa naučil hrať iba pred rokom.

Tani Adewumi je juniorský majster v šachu v USA
Tani Adewumi je juniorský majster v šachu v USA Foto: ENEX

Novým juniorským šampiónom v šachu za USA je chlapec z Nigérie. Tani Adewumi má osem rokov, do New Yorku prišiel s rodičmi v roku 2017 v nádeji, že budú mať lepší život. Utiekli pred hrozbou hnutia Boko Haram.

Tani sa naučil hrať šach iba pred rokom. Už teraz sa však zaraďuje k mladým šampiónom. Medzi chlapcami v jeho veku v šachu vyniká a je veľkou nádejou do budúcnosti. Predpokladajú mu veľký úspech aj na svetovom šampionáte.

Iba pred týždňom porazil v národnej súťaži až 73 chlapcov. Stal sa najlepším hráčom šachu v USA v jeho vekovej kategórii. Prvýkrát v histórii sa stalo, že úplný nováčik majstrovstiev súťaž aj vyhral.

Tani je talentovaný a húževnatý chlapec, ktorý chce pomôcť svojej rodine. Nemajú totiž domov, žiadajú o azyl a bývajú v provizórnych priestoroch. Rodičia však robia všetko preto, aby ich syn chodil do školy a mohol sa venovať šachu.

Chlapec má veľké plány. Chce sa stať najmladším svetovým šampiónom a prekonať aj rekord, uviedla agentúra Enex.

Príbeh chlapca zverejnil jeho učiteľ šachu Russ Makofsky na internete. Zriadil mu fond na internete, kde mu ľudia z celého sveta prispievajú. Fond bol založený pred troma dňami na platforme Go fund me a už teraz sa tam nazbieralo takmer 160-tisíc dolárov.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?