27. 03. 2019 11:27 | RÍM/jh

Video odhalilo, čo pápež nemá rád: Bozk na prsteň od veriacich

Vyjadrenie úcty a rešpektu mu zrejme nie je veľmi po chuti, keďže vždy odstrčí ruky preč.

Pápež František nemá rád bozk na prsteň od veriacich
Pápež František nemá rád bozk na prsteň od veriacich Foto: YouTube.com

Gesto, ktoré je medzi kresťanmi zaužívané už stovky rokov, vyjadruje pápežovi úctu. Ide o letmý bozk na pápežský prsteň, prípadne na ruku, pri stretnutí s najvyššou hlavou cirkvi. Pápež František ho však zrejme neuznáva a nemá ho rád. Dokazuje to aj video, ktoré sa objavilo na internete.

Pri pondelňajšom oficiálnom stretnutí s veriacimi v meste Loreto neustále odťahoval ruky a na jeho mimike vidieť, že mu je to nepríjemné. Zaskočení zostali aj niektorí kresťania, ktorí mu tak chceli vyjadriť úctu a rešpekt. Pápež František sa síce stále usmieval, ale jeho gestá hovoria za všetko.

K videu sa vyjadril aj nemenovaný vatikánsky poradca, podľa ktorého bola celá situácia komická. „Niekedy mu to nerobí problém, inokedy to nemá rád," uviedol pre Daily Mail.

Životopisec pápeža Františka, Austen Ivereigh, na sociálnej sieti uviedol: „Pápež im len dal najavo, že sa stretli s ním ako s človekom a nie s posvätnou relikviou. On je iba Kristovým vikárom, nie rímskym cisárom."

 

O dva dni neskôr mu prsteň bozkávali mníšky

Pápež František dovolil v stredu mníškam a kňazom, aby na pravidelnej generálnej audiencii na vatikánskom Námestí svätého Petra pobozkali jeho pápežský prsteň. Urobil tak dva dni potom, čo ho videozáznam zachytil, ako odťahuje ruku od niekoľkých veriacich, a vyvolal tým kritiku. Informovala o tom agentúra AP.

Niektorí konzervatívni kritici pápeža majú pocit, že František opúšťa cirkevnú doktrínu a tradíciu, a "pustili sa doňho" aj za odtiahnutie ruky. To je podľa nich dôkaz, že sa vyhýba stáročným tradíciám.

Mnohí však upozornili, že videozáznam neposkytuje celý obraz situácie.

Mníška bozkáva pápežov prsteň
Mníška bozkáva pápežov prsteň Foto: TASR
 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?